Drahšia elektrina na burzách ovplyvní aj ceny v domácnostiach, regulačný úrad hovorí až o 15 percentách

Elektrina
Domácnosti si možno za elektrickú energiu priplatia. Foto: ilustračné, Thinkstock.

Výrazné zdražovanie elektriny na svetových burzách bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny na rok 2022. Avizuje to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý zároveň upozorňuje, že masívne zdražovanie ceny silovej elektriny na svetových burzách ÚRSO nedokáže ovplyvniť.

Denný priemer cien kurzového lístka

„ÚRSO používa, v zmysle platnej legislatívy, pri tvorbe výpočtu ceny za dodávku elektriny pre domácnosti a malé podniky burzovú cenu elektriny ako aritmetický priemer denných cien oficiálneho kurzového lístka zverejneného burzou PXE Praha na jej webovom sídle, produkt F PXE SK BL Cal-t v eurách na jednotku množstva elektriny za obdobie od 1. januára roku t-1 do 30. júna roku t-1,“ informoval úrad.

Pri cenovej regulácii v elektroenergetike pre rok 2022 sa uplatní priemerná cena elektriny na burze PXE Praha vo výške 61,2077 eur/MWh. Burzová cena elektriny tvorí v štruktúre koncovej ceny elektriny pre slovenské domácnosti zhruba 40 percent.

Masívne zdraženie ovplyvniť nedokážu

„O ďalších zložkách koncovej ceny elektriny sa rozhodne v jesenných cenových konaniach. ÚRSO však verejnosti vopred otvorene komunikuje, že predpokladaný dopad nárastu ceny silovej elektriny na koncovú cenu elektriny pre domácnosti v roku 2022 môže byť na úrovni až cca 15 percent,“ očakáva ÚRSO.

„Masívne zdraženie ceny elektriny na svetových burzách nedokážeme ovplyvniť. Dôslednou reguláciou však ÚRSO vie ovplyvniť iné zložky, ktoré tvoria konečnú cenu elektriny a na tom už teraz naplno pracujeme. Platí, že v maximálne možnej miere využijeme všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu záujmov slovenských domácností a zároveň na zabezpečenie spravodlivých a transparentných cien elektriny pre všetkých účastníkov trhu,“ dodáva predseda ÚRSO Andrej Juris.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví