Egypt a Izrael posilnia dodávky plynu do krajín Európskej únie, cieľom je znížiť závislosť od Ruska

Ursula von der Leyen, Tarek El Molla, Karine Elharrar
Foto: SITA/AP

Európska únia (EÚ) podpísala dohodu s Egyptom a Izraelom o zvýšení dodávok skvapalneného zemného plynu do krajín únie, ktorých cieľom je znížiť závislosť od dodávok z Ruska.

Ako uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, táto dohoda umožní, aby Izrael posielal viac plynu cez Egypt, ktorý disponuje zariadeniami na jeho skvapalnenie a následný vývoz po mori. „Je to výnimočná chvíľa. Srdečne vítam podpísanie tejto historickej dohody,“ povedala Von der Leyenová na spoločnej tlačovej konferencii po boku ministrov energetiky Egypta a Izraela.

Izrael má dve funkčné ložiská plynu

Minulý rok Európska únia doviezla zhruba 40 % svojho plynu z Ruska, a preto má problémy uvaliť sankcie na Moskvu, ktorá vo februári rozpútala vojnu na Ukrajine. Izraelský plyn pôjde potrubím do egyptského terminálu LNG v Stredozemnom mori a potom ho prepravia tankermi k európskym brehom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Izrael má dve funkčné ložiská plynu pri pobreží Stredozemného mora, ktoré dohromady obsahujú približne 690 miliárd metrov kubických zemného plynu, a na tretej pobrežnej plošine sa momentálne pracuje. Okrem Egypta podpísal Izrael dohodu o vývoze plynu aj s Jordánskom.

Regionálne energetické centrum

Rozsiahle egyptské zariadenia na zemný plyn v Stredozemnom mori zostali do značnej miery nečinné od povstania v krajine v roku 2011, ktoré zvrhlo dlhoročného autokrata Husního Mubaraka.

V ostatných rokoch vláda súčasného prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího tieto zariadenia zrekonštruovala a zmodernizovala, keďže cieľom Egypta je vytvoriť regionálne energetické centrum.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abd al-Fattáh as-SísíUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia