Elektráreň pri Badíne vyrobila už takmer 480-tisíc megawatthodín elektriny, je ekologicky nezávadná

Elektráreň Badín
Elektráreň pri Badíne Foto: archívne, SITA/Branislav Račko

Elektráreň pri Badíne za deväť rokov svojej prevádzky vyprodukovala už takmer 480-tisíc megawatthodín elektriny. Zároveň spracovala necelých 254-tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu. Ako informovala spoločnosť Ecostart, ktorá badínsku elektráreň prevádzkuje, za minulý rok elektráreň vyrobila 55-tisíc megawatthodín elektrickej energie a spracovala 26-tisíc ton biologického odpadu.

Výroba v elektrárni v banskobystrickom okrese funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné suroviny, výrobky alebo produkty a biomasu z okolia aeróbnou fermentáciou mení na certifikované biopalivo.

Práve z neho potom vyprodukuje elektrickú energiu. Manažment elektrárne pozitívne hodnotí najmä schopnosť elektrárne stabilne dodávať do siete zelenú elektrinu.

Čo sa týka budúcnosti ďalších podobných projektov na Slovensku, výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je podľa manažmentu trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii. Vzhľadom na túto skutočnosť sú presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať.

Spoločnosť Ecostart je prevádzkovateľom prvej slovenskej elektrárne na výrobu zelenej elektrickej energie z fermentovanej zmesi, pričom projekt spočíva najmä v zhodnocovaní odvodnených stabilizovaných čistiarenských kalov z komunálnych čistiarní odpadových vôd. Elektráreň je v prevádzke nepretržite od februára 2012 a celý objem výroby elektrickej energie je dodávaný priamo do regionálnej distribučnej sústavy.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie EcostartElektráreň pri Badíne