Elektrárne ukončili tohtoročný maratón generálnych odstávok jadroviek

MOCHOVCE
Atómová elektráreň Mochovce. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

Slovenské elektrárne (SE) v tomto roku už neplánujú odstaviť žiaden zo štyroch jadrových blokov, ktoré prevádzkujú. „Ukončením prác na odstávke druhého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa ukončil tohoročný “odstávkový“ maratón na slovenských jadrových blokoch,“ informoval slovenský dominantný výrobca elektriny.

Náročná generálka

Druhý blok jadrovej elektrárne Mochovce je po generálnej odstávke od začiatku tohto týždňa znova v prevádzke a dodáva elektrinu do siete. „Generálna odstávka bola náročná kvôli kontrole paliva v reaktore a jeho čiastočnej výmene (asi jedna pätina paliva), ale najmä z pohľadu množstva kontrol a údržby dôležitých zariadení s cieľom zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky,“ konštatovali elektrárne s tým, že pred opätovným spustením bloku v jadrovej časti elektrárne vykonali aj predpísané tlakové a tesnostné skúšky.

Na juhu Slovenska

Na juhu Slovenska, medzi Nitrou a Levicami, sa nachádzajú dva prevádzkované jadrové bloky Atómových elektrární Mochovce s tlakovodnými reaktormi typu VVER, každý s výkonom 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Hrubý výkon každého z blokov bol v roku 2008 zvýšený zo 440 na 470 MW. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo sedem miliónov megawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne