Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA
3. 03. 2014 13:34 Aktuality od vEnergetike|.sk/SITASITA

Elektrický „Bod G“ stále máta niektorých poslancov

Traja opoziční poslanci Národnej rady SR chcú zmeniť zákon o energetike. Novelou zákona chcú pre výrobcov elektriny zjednotiť platbu za prístup do prenosovej a distribučnej siete na maximálnu úroveň 0,50 eur za megawatthodinu dodanej elektriny.

Niektorým poslancom Národnej rady SR sa stále nepáči, ako regulačný úrad zaviedol pre výrobcov elektriny nový poplatok za prístup do prenosovej, respektíve distribučnej siete, takzvaný G-komponent. Ide o opozičných poslancov Alojza Přidala (KDH), Jána Hudackého (KDH) a Gabriela Csicsaia (Most-Híd). Títo poslanci preto prišli do parlamentu s iniciatívou zmeniť zákon o energetike. Novelou zákona chcú pre výrobcov elektriny zjednotiť platbu za prístup do prenosovej a distribučnej siete sústavy na maximálnu úroveň 0,50 eura za megawatthodinu dodanej elektriny.

Niektorí výrobcovia elektriny by sa potešili

Pre tých výrobcov elektriny, ktorí dodávajú elektrinu priamo do prenosovej sústavy sa v podstate nič nezmení. Zmenu by pocítili najmä menší výrobcovia elektriny, ktorí ju dodávajú do distribučnej siete. Platba za prístup výrobcov elektriny pripojených do prenosovej sústavy sa totiž aj v súčasnosti pohybuje vo výške maximálne 0,5 eura za megawatthodinu. Inak je to však v prípade výrobcov elektriny pripojených do distribučnej sústavy. Takíto výrobcovia uhrádzajú platbu za prístup do distribučnej sústavy vo výške 30 % z ceny dvanásťmesačnej rezervovanej kapacity. Platba výrobcov elektriny pripojených do distribučnej siete závisí od hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity dojednanej v zmluve o pripojení zariadenia na výrobu elektriny do distribučnej sústavy alebo od hodnoty výšky celkového inštalovaného výkonu zariadenia. Títo výrobcovia elektriny tak môžu platiť aj vyššie poplatky ako je spomínaných 0,5 eur za megawatthodinu. „Predkladaná novela zákona má za cieľ zabrániť diskriminácii medzi výrobcami elektriny pripojenými do distribučnej sústavy a výrobcami elektriny pripojenými do prenosovej sústavy a medzi výrobcami elektriny z rozličných zdrojov výroby elektriny. Novela zákona má rovnako za cieľ zvýšiť právnu istotu a posilniť ochranu práv výrobcov elektriny,“ zdôvodnili svoje plány opoziční poslanci.

G-komponent zaujal aj Brusel

Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík už vlani vysvetľoval Bruselu zavedenie G-komponentu pre slovenských výrobcov elektriny. Vo svojom liste Holjenčík ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajinách EÚ. Borchardta zaujímalo, či všetky typy producentov budú platiť rovnaký priemerný ročný sieťový poplatok v závislosti od ich veľkosti, paliva alebo úrovne pripojeného napätia do rozvodného alebo distribučného systému. Šéf slovenského regulátora sa tak snažil vysvetliť rozdiel medzi poplatkom za prístup do prenosovej sústavy a do distribučnej sústavy. Holjenčík v liste vysvetľuje, že úplne odlišná situácia je v prípade výrobcov elektriny pripojených do distribučnej sústavy. „Ich platba má charakter poplatku, ktorý súvisí s úhradou časti fixných nákladov na prevádzku distribučnej sústavy. Platba za prístup do distribučnej sústavy je tiež závislá od toho, do akej napäťovej úrovne je daný výrobca elektriny pripojený,“ uviedol v liste Holjenčík.

Vyhrážali sa súdmi

Potom, ako sa prevalila informácia o zavedení poplatku za prístup do prenosovej či distribučnej siete, zdvihla sa zo strany niektorých výrobcov elektriny vlna kritiky. Najviac bolo počuť slovenského dominantného výrobcu elektriny, spoločnosti Slovenské elektrárne, a výrobcov elektriny zo slnečných elektrární. Nespokojní výrobcovia, podľa ktorých je poplatok nelegitímny, hrozili regulačnému úradu žalobami.

Odporúčané články

Na potrebe bojovať s energetickou chudobou sa zhodli všetci Elektrofirmy si udržali prvenstvo v porušovaní zákona

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X