Elektrina na trhoch začiatkom roka zdražela, v súčasnosti už ceny klesajú

Burza
Foto: SITA/AP

Na začiatku roka veľkoobchodné ceny elektriny u nás a v celej strednej Európe boli približne o päť eur vyššie, ako bol uzatvorený predchádzajúci ročný kontrakt. Ročný kontrakt v Nemecku sa uzatváral na konci minulého roka tesne pod hranicou 40 eur za megawatthodinu. V súčasnosti je však trend, podobne ako v druhej polovici minulého roku, klesajúci a ceny pre kontrakt Cal21 už klesajú, a to v priemere o 2,5 eura. „Za nižšími cenami je dostatočne zásobený trh s plynom a uhlím a nízka spotreba pre mimoriadne teplú zimu. Je to vidieť nielen na dlhodobých kontraktoch, ale aj na krátkodobom spotovom trhu,“ zhodnotil pre agentúru SITA situáciu na trhu s elektrinou vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec.

Dve dôležité udalosti

Počas minulého týždňa sme podľa neho mohli byť svedkami dvoch dôležitých udalostí. „Prvou bolo ambiciózne percentuálne navýšenie cieľa zníženia emisií do roku 2030,“ dodal Rosinec. Európsky parlament navýšil uvedený cieľ znižovania emisií zo 40 % na 55 % oproti stavu z roku 1990. Komisia vyhlásila, že chce investovať do zelených projektov stovky miliárd eur počas najbližších desiatich rokov. „K tomu sa pridali informácie z minulotýždňových rokovaní nemeckej premiérky s hlavami spolkových štátov, kde premiérka riešila roky nečinnosti ohľadom klímy. Údajne sa hovorilo aj o zrušení nemeckých emisných povoleniek vzhľadom na odstavenie uhoľných zdrojov,“ doplnil Rosinec. Na uvedené informácie začali emisné povolenky reagovať a opäť sa dostali nad úroveň 25 eur za tonu z úrovne pri 23 eurách.

Ďalšou pre trh dôležitou informáciou bolo podľa stredoslovenských energetikov podpísanie takzvanej prvej fázy obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Čína sa v rámci prvej fázy obchodnej dohody s USA zaviazala, že počas dvoch rokov zvýši import amerických produktov o ďalších 200 miliárd amerických dolárov nad úroveň importu z roku 2017. Z toho o 32 miliárd dolárov zvýši dovoz poľnohospodárskych produktov. Peking sa tiež zaviazal, že zlepší ochranu duševného vlastníctva USA. Američania zase sľúbili, že znížia na polovicu clá na čínsky spotrebný tovar v hodnote približne 120 miliárd dolárov, ktoré zaviedli vlani v septembri. Clá na zvyšné dve tretiny čínskeho importu ostávajú v platnosti.

Ceny ropy

Podpísanie obchodnej dohody uvoľnilo podľa Rosinca napätie a na toto zareagovala ropa. „Dnes už ropa opäť koriguje a klesá. Hlavnou správou bola informácia o vysokom stave jej zásob. Pridávajú sa aj špekulácie o znižovaním dopytu spojeným s korona vírusom v Číne,“ dodal Rosinec.

Ceny uhlia

Ceny uhlia v Európe podporil v minulom týždni iba pokles priemernej teploty voči predchádzajúcemu týždňu z 5,9 na 2,2 stupňov Celzia v Nemecku. „To podporilo rast ceny uhlia a tým aj ceny elektriny,“ spresnil Rosinec. V súčasnosti sa uhlie API2 obchoduje na hranici 60 amerických dolárov za tonu s očakávaním jej možného prerazenia. „Rast vidíme hlavne na krátkodobých kontraktoch,“ konštatoval Rosinec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Rosinec
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika