Emisné povolenky sa dostali na jedenásťročné maximum

Emisie
Ilustračné foto. SITA/AP

Ich cena sa dostala na 28,68 eura za metrickú tonu, trh sa už pozerá na testovanie hranice tridsať eur za tonu.

Emisné povolenky sa dostali na jedenásťročné maximum, a to 28,68 eura za metrickú tonu. Emisné povolenky majú zásadný vplyv na cenu elektriny, ktorá prvý raz od decembra 2018 zatvorila nad hranicou 55 eur za megawatthodinu. „Zatváracia cena elektriny v základnom zaťažení s dodávkou na Slovensku v roku 2020 dosiahla vo štvrtok na energetickej burze úroveň 55,34 eura za megawatthodinu,“ spresnil Martin Kumpan, riaditeľ spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o.

Podľa Kumpana na burzách rástli aj ceny európskej severomorskej ropy Brent ruka v ruke so severoamerickou ropou WTI (West Texas Intermediate), ktorá je smerodajná pre energetický trh za Atlantikom. Americkí producenti totiž v stredu znížili produkciu z Mexického zálivu takmer o tretinu. „Príčinou bol hurikán blížiaci sa k americkému pobrežiu. Rastu cien pomohol aj vyšší než očakávaný prepad amerických zásob ropy a ropných produktov, ale aj slabnúci dolár,“ povedal Kumpan.

Nemci plánujú zatvoriť tretinu uhoľných elektrární

Podľa Kumpana však rozhodujúcim momentom pre dosiahnutie jedenásťročného maxima bolo vyjadrenie nemeckej ministerky životného prostredia, ochrany prírody a bezpečnosti reaktorov, ktorá avizovala krátenie objemu povoleniek CO2 disponibilných v Európskom systéme obchodovania s emisiami (EU – ETS). Nemci plánujú zatvoriť až tretinu svojich uhoľných elektrární a chcú, aby objem, ktorý korešpondoval s ich emisiami, bol odobratý zo schémy EU – ETS.

„Hoci nemecké plány sú už do značnej miery premietnuté do ceny emisných povoleniek, na toto vyjadrenie zareagovali ďalším posilnením a trh sa už pozerá na testovanie hranice tridsať eur za tonu,“ dodal Kumpan. V takom prípade pravdepodobne porastie aj cena elektriny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Kumpan
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne