Energetici chcú upratať v tarifách za distribúciu elektriny

Východoslovenská distribučná
Ilustračné foto zdroj: pixabay.com

Stále existujú určité, historicky už prekonané vzorce, podľa ktorých sú niektorí odberatelia zvýhodnení na úkor iných.

Energetici volajú po „uprataní“ taríf za distribúciu elektriny, ktoré vstupujú do koncových cien elektriny. Ako uviedol po odbornej konferencii pre portál vEnergetike.sk riaditeľ divízie Sieťový obchod zo spoločnosti Východoslovenská distribučná Jaroslav Hrušč, zjednodušenie a zjednocovanie taríf za distribúciu je cestou do budúcnosti. „S tým je nevyhnutne spojená aj otázka, nakoľko sú dnes používané tarify aktuálne a aký je správny mix medzi adresnosťou a socializáciou distribučných poplatkov. Stále totiž existujú určité, historicky už prekonané vzorce, podľa ktorých sú niektorí odberatelia zvýhodnení na úkor iných,“ povedal Hrušč.

Čo s reguláciou?

Energetickí odborníci sa na košickej konferencii „Dodávateľ elektriny a distribútor 2019“ zhodli na tom, že slovenský elektroenergetický trh prešiel od začiatku liberalizácie pozitívnymi zmenami. Podľa východoslovenských energetikov však stále aktuálnou témou je miera regulácie. „Na jednej strane stoja reálne príklady hroziacej energetickej chudoby, na druhej strane zase visí otáznik, čo všetko je nevyhnutné regulovať, aby sa pritom vytvárali podmienky pre konkurenčné a nedeformované prostredie,“ myslí si Hrušč. Zároveň upozornil aj na to, že dodávateľov energií ubudlo, čo môže byť na škodu zdravej konkurenčnej súťaži.

Nové pravidlá pri OZE

Na konferencii energetici diskutovali aj o reforme podpory obnoviteľných zdrojov energií (OZE). V novo nastavovanom systéme sa prerozdelia úlohy a zodpovednosti jednotlivých hráčov trhu. „V tomto smere hovoríme o pozitívnych správach najmä pre distribučné spoločnosti, ktoré doteraz vykonávali v celej schéme poštárov. Prijímali a vyplácali ďalej podporu pre obnoviteľné zdroje. Keďže však príjmy niekoľko rokov nedosahovali výplaty, stali sa aj nedobrovoľnými sponzormi výrobcov elektriny z OZE. K tomu všetkému sme navyše čelili niekoľkým súdnym sporom pre nejednotný výklad povinností a zodpovedností jednotlivých účastníkov trhu,“ podotkol Hrušč.

Na druhej strane sú tu podľa neho nové subjekty a roly, ktoré zmena prinesie. Od začiatku budúceho roka prevezme zodpovednosť za podporu zelenej elektriny spoločnosť OKTE. „Veľkou výzvou ostáva pre firmu OKTE, aby bola pripravená prevziať celkovú správu systému podpory, vrátane fakturácie a informačných tokov. Podľa slov zástupcu OKTE sa na túto činnosť svedomito pripravujú, aby sa jej k 1. januáru 2020 úspešne zhostili,“ dodal Hrušč.

Stop-stav pokračuje

Na záver upozornil, že takzvaný stop-stav pri pripájaní nových zelených zdrojov do siete naďalej platí, ministerstvo hospodárstva len uvoľnilo časť kapacít pre jednotlivé druhy zdrojov a vymedzené distribučné územia. „Podľa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy je za tým zaktualizovaná analýza zaťaženia cezhraničných profilov pre prenos elektriny, najmä na slovensko-maďarskom profile, v porovnaní s predpokladaným vývojom. Stále však platí, že úplné uvoľnenie takzvaného stop-stavu nie je možné uskutočniť skôr, než budú dané do prevádzky nové cezhraničné prepojenia s Maďarskom,“ konštatoval Hrušč.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Hrušč
Firmy a inštitúcie VSD Východoslovenská distribučná