Energetici sa budú podieľať na výstavbe parku v Rimavskej Sobote, preinvestujú štyri milióny

Stredoslovenská distribučná
Ilustračné foto SSD

Stredoslovenská distribučná (SSD) plánuje v budúcom priemyselnom parku v Rimavskej Sobote investovať štyri milióny eur. Energetici podpísali so štátom memorandum o spolupráci, podľa ktorého zaistia do konca roka 2023 pripojenie industriálneho komplexu k distribučnej sieti. Štát prisľúbil energetikom pomoc s administratívou a povoleniami, Stredoslovenská distribučná sa zaviazala vybudovať elektroenergetickú infraštruktúru na svoje náklady.

Potrebujú veľa elektriny

„Priemyselný park spotrebuje veľké množstvo elektriny. Aby sme ho mohli zásobovať, potrebujeme vybudovať nové vedenia veľmi vysokého a vysokého napätia, ale aj modernú diaľkovo ovládanú transformovňu. Momentálne upresňujeme množstvo technických parametrov, aby sme projekt zdetailizovali,“ uviedol predseda predstavenstva SSD František Čupr.

Energetici počítajú s výstavbou transformovne, ktorá poskytne výkon 15 megawattov. Na jej prepojenie s distribučnou sústavou a priemyselným parkom bude potrebné vybudovať viac ako dva kilometre nových vedení veľmi vysokého (110 kV) a vysokého (22 kV) napätia.

Štát vybaví pozemky

Štát, ktorý plánuje postaviť priemyselný park v Rimavskej Sobote, sa zaviazal, že energetikom zabezpečí majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov a všetky povolenia potrebné na to, aby mohli začať s výstavbou. „Na prípravu kvalitného technického návrhu potrebujeme informácie o počte plánovaných prevádzok, ich charaktere a požadovanom výkone. Niektoré si totiž môžu vyžadovať špecifické technické riešenia. Keď budeme mať k dispozícii tieto údaje a všetky povolenia, ihneď začneme s realizáciou,“ doplnil Čupr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Čupr
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná