Energetici musia domácnostiam vrátiť peniaze. Niektorí teplári si účtovali viac, ako mali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plat, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektorým slovenským domácnostiam musia teplárenské spoločnosti za minulý rok vrátiť peniaze v objeme viac ako 134-tisíc eur.

Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) si totiž niektorí teplári účtovali za dodávku tepla viac, ako mali. Peniaze musia odberateľom vracať aj vodárenské spoločnosti, a to zhruba 984 eur.

„Úrad uložil regulovaným subjektom na základe zistení z kontrol vrátiť odberateľom tepla a vody finančné prostriedky, ktoré predstavovali rozdiel medzi uplatnenou cenou a cenou, ktorá mala byť uplatnená podľa platných právnych predpisov,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Kontroly regulátora

Regulačný úrad v minulom roku vykonal spolu 73 kontrol. Z tohto 40 kontrol bolo v subjektoch, ktoré sa zaoberajú výkonom činnosti v elektroenergetike, 17 v plynárenstve, 48 v tepelnej energetike a 10 vo vodnom hospodárstve.

„Najčastejším porušením v oblasti elektroenergetiky a plynárenstva bolo vykonávanie regulovaných činností (distribúcia elektriny, plynu a dodávka elektriny, plynu) bez platného úradom vydaného povolenia, prípadne bez oznámenia úradu,“ podotkol Igaz.

V oblasti tepelnej energetiky najviac pochybení podľa regulátora spočívalo v nezúčtovaní nákladov, ktoré sú ekonomicky neoprávnenými nákladmi s odberateľmi tepla v lehotách a spôsobom podľa vyhlášok úradu. „Preto sme regulovaným subjektom vydali opatrenia na vrátenie príslušných finančných prostriedkov odberateľom tepla,“ dodal Igaz.

V oblasti vodného hospodárstva bolo najčastejším porušením predkladanie nepravdivých, neúplných alebo nesprávnych údajov úradu.

Regulačný úrad udelil pokuty

Regulátor vlani uložil spolu 131 pokút v celkovej výške 281 700 eur. „Najvyššiu pokutu sme uložili spoločnosti TRANSECO a.s., za vykonávanie regulovaných činností distribúcia a dodávka elektriny a plynu odberateľom v domácnosti bez povolenia alebo akéhokoľvek oznámenia úradu, a to vo výške 63-tisíc eur,“ konštatoval Igaz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví