Energetikov na strednom Slovensku stálo obnovenie elektriny 300-tisíc eur, výpadok pocítili tisíce domácností

elektrikár, elektrina
Foto: ilustračné, Getty images

Energetická kalamita z polovice minulého mesiaca spôsobená silným vetrom a snežením patrí za posledné roky k tým najrozsiahlejším na strednom Slovensku. Stredoslovenská distribučná (SSD) zaznamenala od 10. do 14. februára stodvadsať porúch na vedeniach vysokého napätia a desiatky ďalších na úrovni nízkeho napätia.

Sto výjazdov počas piatich dní

Ako informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš, náklady na obnovu distribúcie elektriny počas februárových výpadkov spôsobených počasím presiahli sumu 300-tisíc eur. Elektrikári museli urobiť k poruchám na strednom Slovensku sto výjazdov v priebehu piatich dní.

Výpadok elektriny na viac ako tri minúty pocítilo takmer 150-tisíc stredoslovenských domácností a firiem. Je to takmer dvadsať percent všetkých odberateľov v pôsobnosti SSD. Najdlhší čas bez elektriny museli strpieť najmä obyvatelia okresov Rimavská Sobota, Lučenec a Žiar nad Hronom.

Mali 11-tisíc telefonátov

„Vplyvom silného vetra, snehu a námrazy skončilo na elektrickej sieti asi štyristo stromov. Rástli síce za ochranným pásmom, ale boli dostatočne vysoké na to, aby pri páde spôsobili škodu. Celkovo nás odstraňovanie februárových porúch spôsobených počasím stálo viac ako tristotisíc eur,“ ozrejmil riaditeľ divízie prevádzky a údržby energetických zariadení SSD Radomír Rajčáni s tým, že v špičke sa na obnovovaní dodávky elektriny podieľalo viac ako tristo ľudí.

„Počas kalamity sme zaznamenali približne šesťtisíc volaní na poruchovú linku. Len pre predstavu, za celý február sme mali 11-tisíc telefonátov. Takže v priebehu piatich dní kalamity ich bolo viac ako za tri týždne,“ priblížil vedúci operatívneho dispečingu SSD Daniel Hropko.

Vlani bolo sedem kalamít

V roku 2020 sa Stredoslovenská distribučná vysporiadala na území, kde zodpovedá za dodávky elektriny, so siedmimi kalamitami. Škodu spôsobenú na elektroenergetických zariadeniach vypočítala spoločnosť na viac ako 800-tisíc eur. Náklady distribučných spoločností vynaložené na odstraňovanie kalamít však nemajú vplyv na koncovú cenu elektriny pre odberateľov.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav GejdošRadomír Rajčáni
Firmy a inštitúcie Stredoslovenská distribučná (SSD)