Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto_0030.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. 03. 2019 9:33 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Energetici na východe Slovenska majú nové inteligentné laboratórium

Spoločnosť Východoslovenská distribučná uviedla v priestoroch košickej univerzity do prevádzky Smart Industry Lab, ktoré modeluje distribučnú sústavu nízkeho napätia.

Košice majú nové energetické inteligentné laboratórium – Smart Industry Lab, ktoré modeluje distribučnú sústavu nízkeho napätia. Do prevádzky ho uviedla spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach. Laboratórium, ktoré sa nachádza v priestoroch Katedry elektroenergetiky, nadväzuje na už existujúce laboratórium HybridLab. To simuluje podmienky v inteligentnej domácnosti a slúži na testovanie hybridných fotovoltických systémov. „Vzájomné technologické väzby týchto laboratórií umožňujú analýzu vplyvov nových technológií domácností na distribučnú sústavu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk špecialista stratégie sústavy vo VSD Jozef Potoček.

Na čo slúži laboratórium?

Smart Industry Lab je určené nielen pre potreby VSD, ale slúži na edukačné, experimentálne a výskumné účely. Laboratórium modeluje sústavu nízkeho napätia, do ktorej je pripojené najväčšie množstvo zákazníkov VSD. „Slúži na testovanie spätných vplyvov zariadení, ktoré sú do distribučnej sústavy pripájané buď samotným prevádzkovateľom alebo jej zákazníkmi, a to tak odberateľmi ako aj výrobcami, alebo ich kombináciou,“ doplnil Potoček s tým, že Smart Industry Lab umožňuje skúmať ich dopad na sústavu a súčasne umožňuje pre tento účel využívať rôzne meradlá a analyzátory.

Možnosti laboratória

Laboratórium umožňuje predovšetkým modelovať nízkonapäťové elektrické vedenie rôznej dĺžky, od 60 metrov až po 3 500 metrov. Do tohto vedenia je následne možné pripájať vo vopred určených bodoch rôzne zariadenia. „Tieto zariadenia môžu buď pozitívne alebo negatívne vplývať na simulované vedenie, teda model distribučnej sústavy. Takýmito zariadeniami sú napríklad rôzne typy zdrojov výroby elektriny, spotrebičov a akumulátorov elektriny, riadiaca elektronika a ďalšie,“ vysvetlil Potoček. Laboratórium podľa neho disponuje vysokou úrovňou automatizácie – je vybavené riadiacim systémom umožňujúcim meniť napríklad vstupné hodnoty napätia, frekvencie, parametre modelovanej distribučnej sústavy, parametre zdrojov, spotrebičov elektrickej energie a taktiež miesto ich pripojenia do sústavy.

„Laboratórium je vybavené špeciálnym softvérom, pomocou ktorého je možné špecifikovať vplyv zákazníkov na distribučnú sústavu. Napríklad, do akej miery tieto spotrebiče ovplyvňujú kvalitu elektriny,“ dodal Potoček. Súčasťou Smart Industry Lab je aj skutočná nabíjačka elektromobilov umiestnená na parkovisku košickej univerzity v exteriéri, pre zoznamovanie sa s témou e-mobility.

Dva v jednom

Ďalšou možnosťou je vzájomné prepojenie Smart Industry Lab a HybridLab, keďže obe laboratóriá sú prevádzkované v priestoroch Technickej univerzity v Košiciach. „Prepojením laboratórií dostaneme vernejšie napodobnenie skutočnej situácie v sústave. Zdanlivo rovnakí zákazníci môžu mať totiž rôzny vplyv na distribučnú sústavu, vzhľadom na rôzne miesta ich pripojenia do nej. Súčinnosť laboratórií rozširuje možnosti testovania zdrojov,“ konštatoval Potoček.

Meranie vplyvu elektromobility

VSD zrealizovala od spustenia laboratória Smart Industry Lab viacero meraní na nabíjacej stanici elektromobilov, ktorá je integrálnou súčasťou laboratória. „Po analýzach výsledkov meraní je zrejmé, že nabíjaním elektromobilov predovšetkým nižšej strednej triedy je záťaž distribučnej sústavy značne nesymetrická. To môže v niektorých miestach distribučnej sústavy v budúcnosti viesť k prekročeniu povolených hodnôt kvality elektriny dodávanej zákazníkom. Negatívne pôsobenie nesymetrickej záťaže na distribučnú sústavu je omnoho intenzívnejšie ako pôsobenie symetrickej záťaže. Zjednodušene povedané, ak by nabíjanie elektromobilov bolo výhradne symetrické, bolo by možné do sústavy pripojiť päťkrát viac nabíjacích staníc rovnakého výkonu,“ uzavrel Potoček.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Slovenský InoBat spolu s ČEZom preskúmajú skladovanie energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X