Energetici očakávajú nárast trhových cien elektriny, môže za to uvoľnovanie opatrení proti COVID-19

Elektrina, peniaze
Samosprávy sú podľa ZMOS-u pod obrovským tlakom. Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Energetici očakávajú nárast trhových cien elektriny. V súčasnosti sa cena elektriny na veľkoobchodnom trhu u nás pohybuje na úrovni 56 až 57 eur za megawatthodinu. Ako uviedol pre agentúru SITA vedúci tímu pre obchodovanie s elektrinou a plynom Stredoslovenskej energetiky Marián Rosinec, s postupným uvoľňovaním protipandemických opatrení je veľký predpoklad ďalšieho rastu trhových cien elektriny.

Vplyv mali aj vyjadrenia analytikov

Aj v tomto roku budú pre ceny elektriny kľúčové ceny emisných povoleniek a plynu. Ich vzájomné korelácie sú podľa Rosinca veľmi silné a každý pohyb ich ceny sa okamžite premietne v cene elektriny na veľkoobchodnom trhu v Európe. „Keď cena emisií v lete minulého roku viackrát atakovala cenu 30 eur za tonu, tak v januári 2021 sme boli svedkami prekročenia hranice 40 eur za tonu,“ dodal.

Viac o téme: Koronavírus

Hlavnými faktormi pre rast cien emisných povoleniek bolo na začiatku posunutie primárnych aukcií na burze EEX, ohlásené oneskorenie prideľovania voľných alokácii o niekoľko mesiacov, chladný nástup nového roku, rastúce ceny plynu a ropy, ako aj optimizmus so začatím vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 spojený s opätovným naštartovaním ekonomiky.

„Nemalý vplyv na ceny povoleniek mali vyjadrenia niektorých analytikov o možných maximách pre dosiahnutie ich ceny v nadchádzajúcom období, keď sa ich odhady pohybovali s cenami až do 100 eur,“ upozornil Rosinec.

Výrazný pokles bol v priemysle

Na tieto vyjadrenia podľa neho priamo reagovali hedžové fondy (hedge funds) zvýšenými nákupmi. S približovaním cenovej hranice 35 eur za tonu začali tieto povolenky nakupovať, čím spôsobili špekulatívny rast a cena sa v prvej polovici januára 2021 dostala až na už spomenutú úroveň 40 eur. „Zhodou okolností tu cena elektriny nedosiahla svoje maximum, lebo protiváhou pre cenu emisných povoleniek boli ceny uhlia a plynu, ktoré v uvedenom období najvyššej ceny povolenky s ohlásením teplej vlny počasia v Európe oslabovali,“ podotkol Rosinec.

V minulom roku energetici vzhľadom na pandémiu COVID-19 zaznamenali výrazný pokles v spotrebe elektrickej energie hlavne v priemyselnej oblasti. Malo to aj svoje pozitívne stránky. Jednou z nich bolo zníženie emisií uhlíka v ovzduší. Z výroby elektrickej energie sa globálne do ovzdušia dostalo o 450 miliónov ton menej oxidu uhličitého ako v predchádzajúcich rokoch, čiže zhruba o 6 %. Toto uvedené znižovanie sa však v decembri minulého roku spomalilo a podľa viacerých analytikov by sa počas tohto roku malo opäť vrátiť na pôvodné hodnoty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Rosinec
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika