Energetici s očkovaním neváhajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Očkovanie proti koronavírusu, AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč

Energetické firmy bezpochyby patria medzi kritickú infraštruktúru štátu. Zastavenie dodávok elektriny a plynu si totiž nevie nikto predstaviť ani počas pandémie koronavírusu.

Najväčšie energetické podniky nateraz hlásia vysoký záujem svojich zamestnancov o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vo viacerých energetických firmách je viac zaočkovaných zamestnancov, ako je celoslovenský priemer.

Vyššia zaočkovanosť

Prevádzkovateľ plynovej distribučnej siete, spoločnosť SPP-distribúcia, ku koncu júna má zaočkovaných 250 zamestnancov a oboma dávkami vakcíny 307 zamestnancov.

Viac o téme: Koronavírus

„Naďalej realizujeme preventívne opatrenia, ako sú uprednostňovaná práca z domu a výjazdy z domu, a pokračujeme v intenzívnej provakcinačnej kampani prostredníctvom interných komunikačných kanálov,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP – distribúcia Milan Vanga.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) má prvou alebo druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných takmer 60 percent svojich zamestnancov. Percento zaočkovanosti zamestnancov v Západoslovenskej energetike (ZSE) je podľa ich hovorkyni Michaely Dobošovej výrazne vyššie ako je na úrovni štátu. Prispel k tomu aj fakt, že zamestnanci Západoslovenskej distribučnej mali možnosť nechať sa prednostne zaočkovať v rámci očkovania kritickej infraštruktúry ešte v mesiacoch marec a apríl.

Intenzívna informačná a osvetová kampaň

Stredoslovenská distribučná (SSD) má zatiaľ prvou dávkou zaočkovaných 53 percent zamestnancov. Obidve dávky dostalo 40 percent.

„V tomto smere sme na tom výrazne lepšie ako je celoštátny priemer. Naši zamestnanci mali možnosť registrácie na očkovanie od februára v rámci kritickej infraštruktúry. Už od začiatku očkovania prebieha v našej spoločnosti intenzívna informačná a osvetová kampaň, ktorá sa snaží vyzdvihnúť všetky pozitíva očkovania,“ dodal hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Miera zaočkovanosti v skupine Východoslovenská energetika Holding je takmer dvojnásobná oproti zaočkovanosti na Slovensku a stále rastie. „Na základe percenta zaočkovanosti v skupine prijímame postupné uvoľňovanie opatrení,“ doplnila hovorkyňa VSE Katarína Šulíková.

Ponúkli aj vyšetrenie protilátok

Slovenské elektrárne ako subjekt hospodárskej mobilizácie a kľúčový výrobca elektriny v krajine pre zamestnancov organizovali očkovanie v rôznych lokalitách Slovenska už od marca. Z 3 700 zamestnancov majú zaočkovaných približne 1 500.

„Z týchto zamestnancov má väčšina aj druhú dávku. Ďalšie stovky zamestnancov sa očkovali cez čakáreň,“ povedal pre portál vEnergetike.sk riaditeľ ľudských zdrojov a organizácie riadenia Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Okrem očkovania Slovenské elektrárne niekoľkým stovkám nezaočkovaných zamestnancov ponúkli aj možnosť vyšetrenia protilátok.

„Aj vďaka tomu je podľa interných odhadov v Slovenských elektráňach zaočkovanosť na úrovni 70 percent, čo výrazne prekračuje priemernú mieru zaočkovania na Slovensku a môže nám pomôcť pri zvládaní ďalšej vlny,“ konštatoval Šarišský.

Podnikové očkovanie neplánujú

Energetické firmy už v súčasnosti neuvažujú o hromadnom očkovaní vo svojich podnikoch. „Organizovaná vakcinácia v réžii našej spoločnosti nie je v našej spoločnosti relevantná z hľadiska rozloženia našich zamestnancov po celom Slovensku,“ vysvetlil Vanga.

Podobne je na tom aj spoločnosť ZSE. „Naša spoločnosť pôsobí na území celého západného Slovenska, čiže organizovať očkovanie na jednom mieste v rámci našej spoločnosti, by bolo aktuálne neefektívne,“ dodala Dobošová.

„Naša spoločnosť zatiaľ neplánuje využiť možnosť očkovania na pracovisku. Najmä vzhľadom na fakt, že už máme relatívne dobrú zaočkovanosť zamestnancov a ešte stále pomaly stúpa,“ doplnil Gejdoš.

Plynári podnikové očkovanie nevylučujú

SSE oslovil zamestnancov s ponukou hromadného očkovania spolu s ich rodinnými príslušníkmi. „Záujem zamestnancov, aj vzhľadom na pomerne vysoké číslo už zaočkovaných, nebol veľmi veľký,“ dodala Krivá s tým, že napriek tomu sú stále pripravení svojim zamestnancom očkovanie zabezpečiť.

Najväčší dodávateľ energií, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa stal partnerom iniciatívy #ZaočkujemSa. V súčasnosti môžu zamestnanci SPP na účasť na očkovaní využiť voľné dni, ktoré im zamestnávateľ poskytuje nad rámec zákonnej dovolenky.

SPP očkovanie v priestoroch spoločnosti nevylučuje. Musí však prísť dopyt zo strany zamestnancov. „Vzali by sme do úvahy všetky relevantné faktory, a to najmä aktuálnu dostupnosť registrovaných vakcín, plánovanú možnosť očkovania u všeobecných lekárov, logistické otázky a podobne,“ povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Spolupráca s očkovacími centrami

Východoslovenská energetika spolupracuje s veľkokapacitnými očkovacími centrami na východnom Slovensku. „Zamestnancom ponúkame aj možnosť prihlásiť na očkovanie nielen seba ako zamestnanca, ale aj svoju rodinu, blízkych či priateľov,“ uzavrela Šulíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína ŠulíkováMichaela DobošováMichaela KriváMilan VangaMiroslav GejdošMiroslav ŠarišskýOndrej Šebesta
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárneSPP - distribúciaSPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaStredoslovenská distribučná (SSD)VSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika