Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej nie sú nadšení z krokov regulátora

SSD
Elektrické vedenie

ÚRSO sa rozhodol okresať na nadchádzajúce dva roky firmám pôsobiacim v elektroenergetike ich zisky znížením hodnoty WACC.

Stredoslovenskí energetici nesúhlasia s krokmi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý im poklesom hodnoty WACC zníži zisky. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) síce chápe, že stanovenie spomínanej hodnoty je v kompetencii regulačného úradu, upozorňujú však, že tento parameter má vyjadrovať regulátorom uznanú mieru návratnosti investovaných aktív. „Je preto dôležité, aby bol tento parameter dostatočne motivačný pre trvalé zabezpečenie investícií do obnovy a rozvoja distribučnej sústavy,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Ohrozené investície do distribučnej sústavy

Pokles hodnoty WACC podľa energetikov v konečnom dôsledku znižuje sklon k investíciám do sústavy. „To môže negatívne ovplyvniť odberateľov, ktorí sa chcú pripojiť do sústavy, prípadne sú vystavení dlhším plánovaným odstávkam. V súčasnosti prichádzajú rôzne iniciatívy a požiadavky na rozvoj distribučnej sústavy (elektromobilita, smart grid, pripájanie decentrálnych zdrojov) a tie vyvolávajú dodatočné investície na realizáciu technických opatrení. Preto nepovažujeme zníženie hodnoty WACC za dobrý signál,“ konštatoval Gejdoš.

Elektroenergetikom skresajú zisky

ÚRSO sa rozhodol okresať na nadchádzajúce dva roky firmám pôsobiacim v energetike ich zisky znížením hodnoty WACC. Regulačný úrad sa tak pripravuje na nové cenové konania, v ktorých s veľkou pravdepodobnosťou budú dodávatelia elektriny požadovať od nového roka zvýšenie cien elektriny pre domácnosti. „Hodnota WACC súvisí s určením primeraného zisku regulovaných subjektov podnikajúcich v energetike a je jednou z premenných, ktoré vstupujú v cenových konaniach do výpočtu konečnej ceny elektriny pre slovenské domácnosti. Na výpočet WACC je určený presný vzorec, jeho hodnota v zásade závisí od ceny dlhopisov a miery rizika na trhu,“ vysvetlil pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Očakávajú nárast cien elektriny

Regulátor zatiaľ nevedel odhadnúť, aký to bude mať vplyv na konečnú cenu elektriny pre domácnosti. V ostatnom období niektorí dodávatelia elektriny pripustili, že od nového roka plánujú pristúpiť k zvyšovaniu cien. Podľa regulátora sa všetko rozhodne až v nových cenových konaniach do konca tohto roka. Každopádne regulačný úrad otvorene hovorí, že cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rastie, čo bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti. „Isté je, že aj tento krok (zníženie hodnoty WACC – pozn. red.) potvrdzuje, že využijeme v maximálnej miere všetky regulačné nástroje, aby sme chránili záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme, pri zohľadnení skutočne oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu v zmysle zákona,“ uzavrel Igaz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav GejdošRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučnáÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví