Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSD
Elektrické vedenie
4. 07. 2019 9:34 AktualitySlovensko od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej nie sú nadšení z krokov regulátora

ÚRSO sa rozhodol okresať na nadchádzajúce dva roky firmám pôsobiacim v elektroenergetike ich zisky znížením hodnoty WACC.

Stredoslovenskí energetici nesúhlasia s krokmi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý im poklesom hodnoty WACC zníži zisky. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) síce chápe, že stanovenie spomínanej hodnoty je v kompetencii regulačného úradu, upozorňujú však, že tento parameter má vyjadrovať regulátorom uznanú mieru návratnosti investovaných aktív. „Je preto dôležité, aby bol tento parameter dostatočne motivačný pre trvalé zabezpečenie investícií do obnovy a rozvoja distribučnej sústavy,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Ohrozené investície do distribučnej sústavy

Pokles hodnoty WACC podľa energetikov v konečnom dôsledku znižuje sklon k investíciám do sústavy. „To môže negatívne ovplyvniť odberateľov, ktorí sa chcú pripojiť do sústavy, prípadne sú vystavení dlhším plánovaným odstávkam. V súčasnosti prichádzajú rôzne iniciatívy a požiadavky na rozvoj distribučnej sústavy (elektromobilita, smart grid, pripájanie decentrálnych zdrojov) a tie vyvolávajú dodatočné investície na realizáciu technických opatrení. Preto nepovažujeme zníženie hodnoty WACC za dobrý signál,“ konštatoval Gejdoš.

Elektroenergetikom skresajú zisky

ÚRSO sa rozhodol okresať na nadchádzajúce dva roky firmám pôsobiacim v energetike ich zisky znížením hodnoty WACC. Regulačný úrad sa tak pripravuje na nové cenové konania, v ktorých s veľkou pravdepodobnosťou budú dodávatelia elektriny požadovať od nového roka zvýšenie cien elektriny pre domácnosti. „Hodnota WACC súvisí s určením primeraného zisku regulovaných subjektov podnikajúcich v energetike a je jednou z premenných, ktoré vstupujú v cenových konaniach do výpočtu konečnej ceny elektriny pre slovenské domácnosti. Na výpočet WACC je určený presný vzorec, jeho hodnota v zásade závisí od ceny dlhopisov a miery rizika na trhu,“ vysvetlil pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Očakávajú nárast cien elektriny

Regulátor zatiaľ nevedel odhadnúť, aký to bude mať vplyv na konečnú cenu elektriny pre domácnosti. V ostatnom období niektorí dodávatelia elektriny pripustili, že od nového roka plánujú pristúpiť k zvyšovaniu cien. Podľa regulátora sa všetko rozhodne až v nových cenových konaniach do konca tohto roka. Každopádne regulačný úrad otvorene hovorí, že cena silovej elektriny na burzách dlhodobo rastie, čo bude mať vplyv na koncovú cenu elektriny pre slovenské domácnosti. „Isté je, že aj tento krok (zníženie hodnoty WACC – pozn. red.) potvrdzuje, že využijeme v maximálnej miere všetky regulačné nástroje, aby sme chránili záujmy zraniteľných odberateľov, samozrejme, pri zohľadnení skutočne oprávnených požiadaviek všetkých účastníkov trhu v zmysle zákona,“ uzavrel Igaz.

Odporúčané články

Slovaks to support green electricity with €461 mln this year Tento rok dáme na podporu „zelenej“ elektriny zhruba 461 miliónov eur

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X