Energetická chudoba trápi aj Slovensko

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR predpokladá, že pomerne veľa domácností na Slovensku je ohrozených energetickou chudobou.

Po niekoľkoročných diskusiách začali kompetentní riešiť energetickú chudobu na Slovensku. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v spolupráci s ministerstvami hospodárstva, financií a sociálnych vecí vypracoval koncepciu na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby. „Úlohou štátu je realizácia takých opatrení, ktoré zabezpečia dôstojnú existenciu obyvateľov, ktorí nemajú dostatok prostriedkov na odstránenie alebo zníženie podielu energetickej chudoby na Slovenku,“ uviedol regulačný úrad v koncepcii.

Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C. Najzraniteľnejšie sociálne skupiny sú práve skupiny s nízkymi príjmami. Sem patria osoby staršie než 65 rokov, osamelí rodičia, nezamestnaní alebo osoby poberajúce sociálne dávky. Koho sa nakoniec bude týkať pomoc pri riešení energetickej chudoby v súčasnosti ešte nie je jasné. Pomocou vyhlášok je totiž potrebné ešte stanoviť náklady na zabezpečenie minimálnej energetickej potreby domácnosti či určiť hranice minimálneho čistého príjmu domácnosti.

Podľa koncepcie by sa mohla energetická chudoba na Slovensku riešiť vytvorením špeciálnych taríf dodávateľmi energií. Regulačný úrad by mohol energetickú chudobu vyriešiť vyhláškou, ktorá stanoví špeciálne tarify za distribúciu energií a zakáže prerušenie distribúcie elektriny, plynu a tepla pre „energeticky chudobných“ odberateľov. Energetická chudoba na Slovensku by sa mohla riešiť aj vytvorením inštitútu takzvaného verejného dodávateľa, ktorý by zabezpečoval dodávky energií pre odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby.

Doteraz neexistuje v rámci Európskej únie jednotná metodika ako merať energetickú chudobu. Prevažuje však názor, že ide o stav, kedy náklady domácností za energie tvoria významný podiel disponibilného príjmu. S tým úzko súvisí aj riziko, že domácnosť môže byť odpojená od sústavy alebo siete. „Je predpoklad, že pomerne veľa domácností na Slovensku je ohrozených energetickou chudobou,“ konštatuje regulačný úrad v predloženej koncepcii.

Ilustračné foto
Príklad určenia minimálnej energetickej potreby domácnosti. ÚRSO/vEnergetike.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví