Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
31. 05. 2017 10:09 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk Diskusia

Energetické audity zrejme zostanú povinné len pre veľkých

V súčasnosti prebieha revízia európskej smernice o energetickej efektívnosti, ktorá by mohla prikázať energetické audity aj pre malé a stredné podniky. SIEA to však nepredpokladá.

Pred necelými desiatimi rokmi sa na Slovensku uzákonila povinnosť pre firmy vykonať energetický audit vo svojej prevádzke. Týkalo sa to však len veľkých podnikov. Tie malé a stredné sa teda nemuseli problematikou energetických auditov zaoberať. Vyzerá to tak, že pre malé a stredné podniky sa v tejto oblasti nebude nič meniť ani do budúcnosti.

Revízia smernice

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič, v súčasnosti prebieha revízia európskej smernice o energetickej efektívnosti, ktorá by mohla priniesť pri energetických auditoch aj zmenu pre malé a stredné podniky. Slovenská agentúra to však nepredpokladá. „Doteraz v rámci revízie nie je návrh, aby povinné audity vykonávali aj malé a stredné podniky. Povinnosť by mala zostať zachovaná len pre veľké podniky,“ dodal Jurikovič.

Na báze dobrovoľnosti

Energetické audity sú pre malé a stredné podniky dobrovoľné. SIEA však upozorňuje, že niekedy je problém s určením, či je podnik malý, stredný alebo veľký. „Spravidla sa pozrie len na počet zamestnancov a ekonomické ukazovatele podniku a nezohľadňujú sa partnerské a prepojené podniky,“ upozorňuje Jurikovič. Z toho dôvodu sa tak podľa neho môže stať, že podnik, o ktorom si vlastníci mysleli, že je malý alebo stredný, po zohľadnení vplyvu partnerských a prepojených podnikov na počet zamestnancov a ekonomické ukazovatele, zistia, že je veľký. Podnikateľovi, ktorý nakoniec mal povinnosť vykonať energetický audit, tak hrozí pokuta až do výšky 30 tisíc eur.

Pripravujú podporu

Aj keď sú energetické audity pre malé a stredné podniky dobrovoľné, energetická agentúra im ich odporúča vykonať. Tieto audity by im totiž mali ušetriť nemalé prostriedky na ušetrených energiách. „Výsledkom každej dôslednej analýzy spotreby energie by totiž mal byť návrh súborov opatrení, ktorých realizácia môže prispieť k významným energetickým i finančným úsporám. Presvedčili sa o tom mnohé firmy, ktoré si v minulosti za energetický audit zaplatili, hoci im to zákon neprikazoval. Finančný prínos precízne vypracovaného auditu môže viacnásobne prevýšiť cenu, ktorú podnikateľ za audit zaplatí,“ uviedla SIEA. V súčasnosti sa už pripravujú aj výzvy na podporu energetických auditov pre malé a stredné podniky prostredníctvom eurofondov.

Mali by to mať za sebou

Veľké podniky by mali mať energetické audity už za sebou. Povinnosť absolvovať energetický audit do konca roku 2011 sa týkala všetkých priemyselných firiem na Slovensku s celoročnou spotrebou energie od 5 500 do 20 000 megawatthodín. Povinný bol aj pre pôdohospodárov. V ich prípade bol dolný limit stanovený na 2 500 megawatthodín a horný limit na 10 000 megawatthodín. Väčší spotrebitelia energie si museli dať audit urobiť do konca roka 2013.

Odporúčané články

Záujem domácností o dotáciu na slnečné kolektory neutícha Benzíny a nafta by mohli v novom týždni ešte zlacnieť

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezident Trump sa vyjadril k fotografii utopeného migranta s dcérkou Večné mesto má večný problém, Rím je zasypaný odpadkami a nikto to nedokáže vyriešiť Video: Obytný dom vo Viedni zničil výbuch plynu, zrútilo sa niekoľko podlaží (aktualizované) Šatan berie funkciu prezidenta SZĽH ako záväzok, teší ho silný mandát Americký minister obrany varoval Turecko pred sankciami, ak kúpi ruský systém S-400 Aktualizované: Majitelia „jabĺčkových“ mobilov sa dočkali, na Slovensku štartuje Apple Pay Aktualizované: Staršie exekúcie sa zastavia, podľa exekútorov má zákon viacero nedostatkov Bez hanby napíšu výmysel, ostro sa ohradil Matovič k správe o kandidatúre Kušnírovej

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X