Energetické certifikáty budov spotrebiteľov nezaujímajú

Ilustračné foto
Ekologický dom FreeDigitalPhotos.net

Internetový prieskum Západoslovenskej energetiky ukázal, že energetické certifikáty pozná len štvrtina opýtaných, zvyšok o nich len počul, alebo ich nepozná vôbec.

Slovenskí spotrebitelia patria medzi tých, ktorí stále hľadajú cestu k väčšej úspore na energiách. Podľa prieskumu dodávateľskej spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE), až 97 % opýtaných sa zaujíma o tému úspor energií. Slovenskí spotrebitelia však ešte neobjavili možnosti úspor aj vďaka energetickým certifikátom budov. Pritom povinnosť energetickej certifikácie budov je v platnosti už šesť rokov. „Stále sú však vnímané hlavne ako nutnosť ku kolaudácii alebo k predaju nehnuteľnosti. Ďalej sa s nimi nepracuje, hoci tento dokument v sebe nesie ďalšie odporúčania, ako zvýšiť energetickú hospodárnosť stavby,“ uviedla vedúca produktového manažmentu Tatiana Tilňaková.

Internetový prieskum ZSE ukázal, že energetické certifikáty pozná len štvrtina opýtaných, zvyšok o nich len počul, alebo ich nepozná vôbec. Ak by pritom spotrebitelia pracovali s energetickými certifikátmi budov, mohli by usporiť na energiách oveľa viac. „Zmenou svojho správania, napríklad znížením teploty, úplným vypínaním televízorov či počítačov, alebo využívaním práčky či umývačky na 100 % možno dosiahnuť úsporu v desiatkach eur ročne. Energeticky hospodárny dom v triede A dokáže v porovnaní s domom v triede C ušetriť za rok na výdavkoch za energie viac ako tisíc eur,“ konštatoval jeden z najväčších dodávateľov energií.

Vzor energetického certifikátu.
Vzor energetického certifikátu. ZSE

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika