Energetické firmy by si mali vytvoriť záložné tímy, odkazuje minister Žiga

Peter Žiga
Minister hospodárstva SR Peter Žiga počas príchodu na rokovanie 189. schôdze vlády SR. Bratislava, 11. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Energetické firmy by si mali zabezpečiť záložný personál, aby sa dodržali plynulé dodávky elektriny, plynu a pohonných látok. V reakcii na šírenie nového koronavírusu ich o to požiadal minister hospodárstva Peter Žiga. „Ja som minulý týždeň vyzval všetky subjekty kritickej infraštruktúry, teda všetky podniky, ktoré zabezpečujú výrobu, prenos a distribúciu elektrickej energie, plynu, prípadne pohonných hmôt, aby si zabezpečili takzvané záložné tímy,“ povedal po pondelňajšom rokovaní s premiérom Petrom Pellegrinim a predstaviteľmi priemyslu Žiga.

Odchod do karantény

Odôvodňuje to tým, že môže nastať situácia, kedy priamo pracovníci obsluhujúci napríklad jadrovú elektráreň alebo dispečing pri prenose a distribúcii elektriny, budú musieť ísť do karantény. „Keďže podobná situácia tu posledných 30 rokov nebola, tak som vyzval aj vedenia týchto spoločností, aby mali zabezpečené záložné tímy a tieto záložné tímy boli pripravené v prípade potreby nastúpiť a zastúpiť ľudí, ktorí by mohli byť infikovaní, s tým, aby bola dodržaná plynulá dodávka elektrickej energie, plynu a pohonných hmôt,“ tvrdí Žiga.

Plynulosť dodávok musí byť zachovaná

Minister hospodárstva pritom tvrdí, že s touto požiadavkou oslovil energetické firmy, v ktorých má štát podiel, ale aj súkromnú rafinérsku spoločnosť Slovnaft v súvislosti so zabezpečením plynulosti dodávok pohonných látok. „Oceňujem, že u všetkých týchto firiem som sa stretol s pozitívnou reakciou a plynulé dodávky všetkých týchto energonosičov by mali byť zabezpečené aj pre budúcnosť,“ tvrdí minister.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie SlovnaftVláda SR