Energeticky náročné podniky dostanú zľavu na likvidáciu jadra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jadro elektrina reaktora
Ilustračné foto pixabay.com

Zľava z odvodu na zadný palivový cyklus sa bude týkať spoločností pôsobiacich vo výrobe rafinovaných ropných produktov, surového železa, ocele a ferozliatin a vo výrobe hliníka.

Vládny kabinet schválil pre niektoré podniky na Slovensku zľavu pri platení odvodu na likvidáciu jadra a jadrových zariadení, takzvaný zadný palivový cyklus. Každý odberateľ elektriny musí v súčasnosti platiť na likvidáciu jadra 3,27 eura za megawatthodinu spotrebovanej elektriny. Vláda schválila nariadenie, na základe ktorého sa zníži odvod do jadrového fondu o 30 % pre podniky spadajúce do vymedzeného odvetvia. Zľavu z odvodu vo výške 75 % dostanú podniky, ktorých elektroenergetická náročnosť dosahuje najmenej 60 %.

„Podiel hrubej pridanej hodnoty podniku pritom musí v predchádzajúcom roku predstavovať najmenej 50 % z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva. Zľava z odvodu na zadný palivový cyklus sa bude týkať spoločností pôsobiacich vo výrobe rafinovaných ropných produktov, surového železa, ocele a ferozliatin a vo výrobe hliníka.

Rezort hospodárstva priznáva, že po zavedení zníženej efektívnej sadzby odvodu prinesie výpadok platieb z odvodu do jadrového fondu vo výške približne 1,6 milióna eur. „V prípade očakávaného nárastu spotreby elektriny je predpoklad vykrytia výpadku týchto platieb v porovnaní s objemom platieb z predchádzajúceho obdobia,“ spresnilo ministerstvo.

Ministri na svojom stredajšom rokovaní taktiež schválili nariadenie, na základe ktorého výšku povinných príspevkov a povinných platieb do jadrového fondu bude navrhovať rada správcov Národného jadrového fondu (NJF) v spolupráci s prevádzkovateľmi jadrových zariadení na základe údajov od prevádzkovateľov a ekonomických analýz. „Konečný návrh výšky povinných príspevkov a povinných platieb predloží NJF ministerstvu hospodárstva, ktoré ho po prerokovaní predloží vláde SR na schválenie,“ dodalo ministerstvo. Samotné výšky jednotlivých príspevkov a platieb následne určí vláda SR svojím nariadením.

Výška povinných príspevkov a povinných platieb bude vypočítaná na základe očakávaných budúcich nákladov na vyraďovanie jadrového zariadenia, skladovania vyhoretého jadrového paliva a nákladov na hlbinné úložisko a obdobia prevádzky daného jadrového zariadenia. „Povinnosť hradiť povinné príspevky a povinné platby na účet jadrového fondu zanikne dňom odstavenia príslušného zariadenia na účely jeho vyraďovania,“ konštatovalo ministerstvo.

Na zadný palivový cyklus okrem spotrebiteľov elektriny platí aj prevádzkovateľ jadrových elektrární. Podľa zákona o Národnom jadrovom fonde, ktorý platí od začiatku tohto roka, začal odvod platiť aj prevádzkovateľ jadrových zariadení, ktoré nevyrábajú elektrinu. NJF bude mať v rokoch 2019 až 2021 na likvidáciu jadra od podnikateľov k dispozícii vyše 215 miliónov eur.

Ministri taktiež schválili na šesť rokov do funkcie predsedu rady správcov Národného jadrového fondu Ladislava Éhna. Za členov rady správcov vláda vymenovala Ľubomíra Kuchtu, Pavla Tanušku a Juraja Václava. Traja menovaní už v NJF pôsobili doteraz, novým členom sa stal iba Ľubomír Kuchta. Podľa ministerstva hospodárstva všetci kandidáti prešli v jeseni minulého roka výberovým konaním.

Prostriedky na likvidáciu jadra spravuje Ministerstvo hospodárstva SR. Rezort ich následne mesačne prevádza na účet NJF, ktorý vznikol v roku 2006. Účelom fondu je sústreďovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky, keďže sa nenazbierali finančné zdroje na záverečnú časť jadrovej energetiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať