Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia kolektory OZE
Ilustračné foto pixabay.com
12. 02. 2019 13:06 Aktuality od vEnergetike.skSITA

EÚ je pri obnoviteľných zdrojoch tesne pred cieľom

Obnoviteľné zdroje energie v roku 2017 pokrývali 17,5 % spotreby v EÚ. Cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2020 podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe na úrovni 20 %.

Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie v rámci 28-člennej Európskej únie v roku 2017 dosiahol 17,5 %, čiže sa zvýšil oproti roku 2016, kedy bol na úrovni 17 %. Vyplýva to z odhadu, ktorý v utorok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat. V roku 2004, kedy mal Eurostat takéto údaje k dispozícii prvýkrát, bol podiel energie z obnoviteľných zdrojov 8,5 %, čiže do roku 2017 sa viac ako zdvojnásobil. Cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2020 podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe energie na úrovni 20 %.

Jednotlivé štáty EÚ majú do roku 2020 rôzne ciele vzhľadom na rozdielnu štartovaciu pozíciu, potenciál obnoviteľných zdrojov a ekonomický výkon krajiny. Jedenásť krajín EÚ už svoje ciele splnilo, a to Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Chorvátsko, Taliansko, Litva, Maďarsko, Rumunsko, Fínsko a Švédsko. Okrem toho Lotyšsko a Rakúsko od ich cieľa pre rok 2020 delí zhruba 1 percentuálny bod (pb). Najviac vzdialené od svojho cieľa sú Holandsko (7,4 pb), Francúzsko (6,7 pb), Írsko (5,3 pb), Veľká Británia (4,8 pb), Luxembursko (4,6 pb), Poľsko (4,1 pb) a Belgicko (3,9 pb).

Na Slovensku pokles

Cieľom Slovenska je dosiahnuť do roku 2020 podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe na úrovni 14 %. V roku 2017 sa však od svojho cieľa vzdialilo, keďže podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku klesol na 11,5 % z úrovne 12 % v roku 2016.

Najvyšší podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej spotrebe malo v roku 2017 Švédsko (54,5 %), po ktorom nasledovali Fínsko (41 %), Lotyšsko (39 %), Dánsko (35,8 %) a Rakúsko (32,6 %). Najnižší podiel bol v roku 2017 v Luxembursku (6,4 %), v Holandsku (6,6 %) a na Malte (7,2 %).

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Projekt Zelená domácnostiam II ponúkne záujemcom ešte deväť kôl

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X