Európska komisia sa snaží predísť nadmerným výkyvom cien za plyn, navrhuje nový nástroj

Plyn, ceny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) v utorok v reakcii na prebiehajúcu energetickú krízu navrhla mechanizmus korekcie trhu na ochranu podnikov a domácností v Európskej únii (EÚ) pred prípadmi nadmerne vysokých cien plynu. Dopĺňa tak opatrenia na zníženie dopytu po plyne a na zaručenie bezpečnosti dodávok prostredníctvom diverzifikácie dodávok energie. Cieľom nového mechanizmu je znížiť volatilitu na európskych trhoch s plynom a zároveň zaistiť bezpečnosť dodávok plynu. EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Navrhovaný nástroj pozostáva z bezpečnostného cenového stropu 275 eur pre deriváty vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku na mesiac dopredu. Mechanizmus sa automaticky odštartuje, keď cena TTF derivátov bude dva týždne presahovať hranicu 275 eur a ceny TTF derivátov budú o 58 eur vyššie ako referenčná cena skvapalneného zemného plynu (LNG) počas desiatich po sebe nasledujúcich obchodovacích dní v priebehu dvoch týždňov. Mechanizmus sa môže aktivovať od 1. januára 2023.

S cieľom reagovať na možné nezamýšľané negatívne dôsledky cenového limitu sa v návrhu predpokladá, že mechanizmus možno kedykoľvek okamžite pozastaviť. Toto sa môže stať deaktiváciou, keď jeho prevádzka už nie je odôvodnená situáciou na trhu so zemným plynom alebo rozhodnutím EK o pozastavení, keď sa zistia riziká pre bezpečnosť dodávok v EÚ, pre snahu o zníženie dopytu, toky plynu v rámci EÚ alebo pre finančnú stabilitu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)