Európska únia podporí energetickú bezpečnosť Ukrajiny a pomôže jej zabezpečiť dodávky plynu

Charles Michel, Volodymyr Zelenskyj, Ursula von der Leyenová
Zľava: Predseda Európskej rady Charles Michel, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí v Kyjeve. Foto: SITA/AP

Európski lídri na schôdzke s ukrajinským prezidentom v Kyjeve v utorok sľúbili podporu energetickej bezpečnosti Ukrajiny a podpísali dohody, ktorých cieľom je posilniť vzájomné vzťahy.

Vo vyhlásení po stretnutí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, predseda Európskej rady Charles Michel a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová opätovne potvrdili svoj „pokračujúci záväzok posilňovať politickú asociáciu a ekonomickú integráciu Ukrajiny a Európskej únie“.

Záväzok voči ukrajinskej suverenite

„Chcem, aby sme v našich vzťahoch zostali ambiciózni,“ napísala na mikroblogovacej sieti Twitter šéfka Európskej komisie. „EÚ a Ukrajina majú hlboké a osobitné puto,“ dodala.

„Sme jedna európska rodina a spolupracujeme,“ odpovedala na otázku na tlačovej konferencii v súvislosti s perspektívou členstva Ukrajiny v EÚ.

Lídri EÚ zároveň opäť potvrdili svoj „záväzok voči ukrajinskej nezávislosti, suverenite a územnej integrite v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc“.

Nový plynovod obchádza Ukrajinu

Prezident Zelenskyj však zopakoval nesúhlas jeho krajiny s novým ruským plynovodom, ktorý obchádza Ukrajinu a dodáva plyn priamo do Nemecka cez Baltské more.

Von der Leyenová sľúbila, že EÚ pomôže zaručiť energetickú bezpečnosť Ukrajiny a pomôže zabezpečiť dodávky plynu z členských krajín únie, ktoré susedia s Ukrajinou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles MichelUrsula von der LeyenováVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia