Export ruského plynu do Európy vzrástol

Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA/AP

Ruský export plynu do Európy v auguste v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška poskočil o 36 % na 12,9 mld. kubických metrov. Uviedol to v pondelok s odvolaním sa na predbežné údaje predstaviteľ ruského energetického gigantu Gazprom. Ide o údaje o vývoze ruského plynu do Európskej únie a Turecka. Znamená to, že za január až august Rusko do Európy exportovalo 105,2 mld. kubických metrov plynu.

Za január až august minulého roka sa do Európy exportovalo 91,2 mld. kubických metrov plynu, čo znamená, že vývoz na tento trh medziročne posilnil o 14 %. Predstaviteľ spoločnosti Gazprom zároveň konštatoval, že priemerná cena plynu, za ktorú ju firma predáva na európskom trhu, oslabila. V auguste totiž bola na úrovni 375 USD za tisíc kubických metrov, pričom za január až máj bola jej priemerná výška 400 USD za tisíc kubických metrov.

Gazprom plánuje v tomto roku zväčšiť dodávky plynu na európsky trh až na úroveň 152 mld. kubických metrov. Vlani dodávky Gazpromu do Európy oslabili o 8 % na 139 mld. kubických metrov. Spoločnosť predpokladá, že priemerná cena, za ktorú plyn predáva v Európe, v tomto roku klesne na 370 až 380 USD za tisíc kubických metrov z vlaňajšej priemernej výšky 402 USD za tisíc kubických metrov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom