Extrémne horúčavy znižujú spotrebu teplej vody

Voda
Ilustračné foto pixabay.com

Podľa údajov Slovenského zväzu výrobcov tepla počas ostatných horúcich dní klesla priemerná spotreba teplej vody v domácnostiach približne o 11 % oproti dlhodobému priemeru.

Spotreba teplej vody na Slovensku počas horúcich letných dní klesla. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) sa Slováci počas týchto extrémnych horúčav viac sprchujú studenou vodou, čím znižujú spotrebu teplej vody. „Podľa našich údajov počas ostatných horúcich dní klesla priemerná spotreba teplej vody v domácnostiach približne o 11 % oproti dlhodobému priemeru. To naznačuje, že Slováci v horúcom počasí využívajú na sprchovanie studenšiu vodu, aby sa po vyčerpávajúcich denných teplotách ochladili,“ uviedol predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Teplári tvrdia, že počasie spravidla na spotrebu teplej vody nemá zásadný vplyv. Keďže ide o vodu využívanú najmä na pokrytie hygienických potrieb, jej spotreba je celoročne stabilná. „Napríklad aj v najchladnejších januárových dňoch tohto roku bola na rovnakej úrovni ako počas relatívne teplého apríla,“ dodal Janiš. Počas roka výrobcovia tepla zaznamenávajú len dve výnimky. „Tou prvou sú vianočné sviatky, kedy spotreba teplej vody rastie až o 30 % nad priemernú ročnú úroveň. Opačná situácia nastáva práve teraz, počas extrémne vysokých teplôt,“ spresnil Janiš.

Slovenské teplárenské sústavy centrálneho zásobovania teplou vodou sú podľa Janiša na tieto situácie pripravené. „Vďaka systémom merania a regulácie sme schopní na tieto výrazné zmeny pružne reagovať tak, aby aj pri takomto kolísaní odberu bola zachovaná energetická efektívnosť a nedochádzalo k plytvaniu energiou. Čiže aj keď teplárenské sústavy teraz dodávajú najmenší objem tepla v roku, spotrebitelia sa nemusia obávať, že v prípade rýchlej zmeny počasia a s príchodom chladnejšieho obdobia, by prišli o tepelnú pohodu, na ktorú sú zvyknutí,“ uzavrel Janiš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla