Ficov Smer chce v parlamente odvolávať Sulíka, vyčíta mu najmä vysoké ceny energií

Robert Fico
Predseda strany SMER-SD Robert Fico. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 15. októbra 17:14

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) v piatok predložili návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu v súvislosti s vyslovením nedôvery ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Informoval o tom vedúci tlačového oddelenia strany Smer – SD Ján Mažgút.

Minister vraj nekoná

Podľa predstaviteľov opozičnej strany doterajšie verejné vyhlásenia a praktická nečinnosť ministra hospodárstva potvrdzujú jeho nespôsobilosť na výkon funkcie.

„Nespôsobilosť pána Sulíka ako ministra hospodárstva SR je zrejmá predovšetkým v poslednom období, kedy Slovenská republika, podnikateľská sféra, slovenské domácnosti, mestá a obce čelia bezprecedentnému tlaku v podobe enormného rastu cien energií,“ uvádza sa v odôvodnení návrhu.

Ministrovi opoziční poslanci vytýkajú neochotu diskutovať o potrebných opatreniach na zmiernenie negatívnych dôsledkov zvyšovania cien energií.

„Podnikateľské subjekty, domácnosti, všetkých čaká enormné zdražovanie tepla, plynu a elektriny a minister hospodárstva SR pán Sulík doteraz nepredstavil jedno jediné racionálne riešenie,“ uviedol v tejto súvislosti predseda Smer-SD Robert Fico , ktorý podaný návrh za skupinu poslancov odôvodní v Národnej rade SR.

Bachol by ho železom

Fico o zámere odvolávať Sulíka informoval ešte na stredajšej tlačovej besede. Podľa neho šéf liberálov nie je pripravený na svoju aktuálnu funkciu a nezvláda ju. „Iná možnosť nie je, Sulík sa ukázal ako arogantný človek, otázne je, či je vôbec príčetný,“ vyhlásil Fico.

Podľa šéfa smerákov sa na ministra hospodárstva toho nahromadilo toľko, že nevidia iné riešenie. Vyčíta mu najmä vysoké ceny energií. „Ja byť Sotákom, tak zoberiem kus železa a mu bachnem po chrbte tomu Sulíkovi,“ uviedol Fico.

Kritizoval aj meškanie otvorenia slovenského pavilónu na výstave Expo Dubaj, ktoré označil za „hanbu na sto rokov“.

Sulík reagoval, že sa na ďalšiu schôdzu teší. „Aspoň budem môcť konečne dokončiť svoj prejav k cenám energií, ktorý naposledy ukončila schizofrénia poslancov strany Smer-SD. Tí mi na jednej strane nedovolili hovoriť, na strane druhej žiadali vysvetlenie témy. Verejnosť má právo dozvedieť sa množstvo vecí o bačovaní Smeru, ktoré ľudia dnes splácajú v účtoch za elektrinu. Mimoriadna schôdza je pre mňa možnosť vysvetliť ich verejne,“ odkázal opozícii Sulík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD