Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
5. 04. 2017 10:25 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Alpine Oil and Gas ustúpila

Firma sa rozhodla, že uskutoční proces posudzovania vplyvov na životné prostredie aj na prieskumných vrtoch, na ktorých už začala s prácami.

Spoločnosť Alpine Oil and Gas (AOG), ktorá na severovýchode Slovenska skúma podzemné ložiská ropy a plynu, ustúpila tlaku zo strany ochranárskych združení a miestnych samospráv. Firma sa rozhodla, že predloží žiadosť o vykonanie zisťovacieho konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) aj na prieskumných vrtoch, na ktorých už začala s prácami. „Zaviazali sme sa skúmať slovenské zdroje ropy a plynu bezpečným a transparentným spôsobom. Preto dobrovoľne pripravíme a predložíme žiadosť o vykonanie zisťovacieho konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, a to ku každému z prieskumných vrtov,“ uviedol generálny riaditeľ AOG Michael Lewis.

Prieskumná spoločnosť je taktiež ochotná sprístupniť projekt každého prieskumného vrtu členom miestnych komunít. „Zverejníme podrobnosti o všetkých látkach vpúšťaných do zeme a o všetkých nebezpečných látkach, ktorých skladovanie je plánované na mieste vrtu,“ dodal Lewis. Členovia dotknutých samospráv budú môcť navštevovať pracoviská vrtu. Firma tiež sľubuje, že ak objaví ložisko plynu či ropy podá žiadosť o určenie dobývacieho územia a o povolenie banskej činnosti. „Ako súčasť povoľovacieho konania bude vždy vykonané posudzovanie vplyvov na životné prostredie v plnom rozsahu,“ zdôraznil Lewis. Firma, ktorú vedie, je ochotná podporovať miestnu ekonomiku a zamestnať domácich pracovníkov.

Počas desiatich rokov vykonávala spoločnosť Alpine Oil and Gas geofyzikálny prieskum bez nutnosti vŕtania v okresoch Svidník, Medzilaborce a Snina. Povolenie na prieskum mala do 31. júla minulého roka, pričom Ministerstvo životného prostredia SR schválilo predĺženie tohto povolenia o ďalších päť rokov. Nové povolenie sa vzťahuje na štyri prieskumné lokality, pričom geologické práce majú zahŕňať aj vrty do hĺbky takmer 1 500 metrov a čerpacie skúšky. Proti plánovaným vrtom sa postavili obyvatelia dotknutých obcí Smilno, Ruská Poruba a Oľka, ako aj majitelia pozemkov v daných obciach. Ľudia sa obávajú znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody, znečistenia pôdy ako aj devastácie životného prostredia. Cieľom geologického prieskumu je zistiť alebo overiť existenciu ložísk nerastov, v tomto prípade ložísk ropy a horľavého zemného plynu.

Aktivity spoločnosti AOG prešli aj hĺbkovou kontrolu ministerstva. Ako vo februári tohto roku informoval rezort životného prostredia, kontrola nepreukázala zásadné pochybenia. Ministerstvo tvrdí, že výsledky kontroly nepreukázali pochybenia, ktoré by mali významný vplyv na životné prostredie.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Ropa smeruje nahor, obchodníci očakávajú pokles úrokov v USA

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X