Firma MOL si pripísala za tretí kvartál viac ako miliardu dolárov, časť financií putovala na projekty či výstavbu závodu

MOL
mol.hu

Zisk ropnej a plynárenskej skupiny MOL pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) očistený o náklady súvisiace s precenením zásob v treťom kvartáli dosiahol úroveň 1,025 miliardy dolárov.

Išlo o výsledok priaznivého makroekonomického prostredia a zdvojnásobenia petrochemických marží, uviedla firma, ktorá o svojich výsledkoch informovala v piatok.

Nestabilné podnikateľské prostredie

Organické kapitálové výdavky skupiny MOL v treťom štvrťroku medziročne stúpli o 18 percent na 360 miliónov dolárov, z čoho 68 miliónov dolárov bolo vynaložených na transformačné projekty, vrátane výstavby závodu na výrobu polyolov.

„Dobré výsledky v treťom štvrťroku boli podporené priaznivým vonkajším prostredím a oživením regionálneho hospodárskeho rastu. Avšak prudko rastúce ceny komodít a dôsledky pandémie predstavujú pre ekonomiku významné riziko a vytvárajú veľmi nestabilné podnikateľské prostredie,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny Zsolt Hernádi.

Zotavenie predaja dopomohlo k ziskom

V segmente prieskumu a ťažby skupina MOL dosiahla rast EBITDA o 87 percent na 396 miliónov dolárov. Očistená EBITDA divízie spracovania medziročne vzrástla o 116 percent na 436 miliónov, dolárov, k čomu prispel vyšší výkon petrochémie a rafinérií. Zisk divízie Služby zákazníkom za júl až september bol v objeme 211 miliónov dolárov vďaka zotaveniu predaja.

Dopyt po motorových palivách v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku prekonal úroveň spotreby v treťom štvrťroku 2019. EBITDA v segmente prepravy zemného plynu sa však v treťom kvartáli medziročne znížila o 30 percent na 30 miliónov dolárov, keďže príjmy z tranzitu a regulované výnosy klesli v dôsledku zníženia cezhraničných prepravných kapacít a dopytu po preprave.

Prevádzka troch rafinérií

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách a zamestnáva 25-tisíc ľudí.

Skupina MOL prevádzkuje v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca tri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť takmer dvetisíc čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a východnej Európy.

(1 EUR = 1,1569 USD)

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Zsolt Hernadi
    Firmy a inštitúcie MOL Group