Firma OKTE ukončila tretiu aukciu, zobchodovalo sa 468-tisíc megawatthodín zelenej elektriny

OZE
Ilustračné foto pixabay.com

Tretej aukcie na záruky pôvodu zelenej elektriny sa zúčastnilo šesť subjektov, ktorí zobchodovali záruky v objeme 468-tisíc megawatthodín. Ako informovala spoločnosť OKTE, minimálna cena bola na úrovni 0,12 eura za megawatthodinu, maximálna cena bola na úrovni 0,32 eura za megawatthodinu. Priemerná cena dosiahla hodnotu 0,17 eura za megawatthodinu.

„Do aukcie vstúpili záruky pôvodu v celkovom množstve 741 675 megawatthodín zo solárnych a vodných zdrojov. Účastníci aukcie mohli zadávať objednávky na záruky pôvodu podľa typu zdroja a podľa kategórie životnosti nula až tri mesiace, tri až šesť alebo šesť až deväť mesiacov,“ uviedol organizátor krátkodobého trhu s elektrinou.

OKTE plánuje organizovať aukcie na záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a záruky pôvodu elektriny vyrobenej vysoko účinnou kombinovanou výrobou s trojmesačnou periodicitou.

Záruka pôvodu elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla je doklad, že elektrina bola vyrobená prostredníctvom nich a používa sa na účely preukázania, že daný podiel elektriny bol vyrobený a dodaný do elektrizačnej sústavy. So zárukou pôvodu zelenej elektriny je spojené právo dodávateľa elektriny uviesť pri vyúčtovaní dodanej elektriny koncovému odberateľovi elektrinu ako elektrinu vyrobenú z OZE alebo KVEtu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OKTE