Firma SPP – distribúcia navýši investície, peniaze pôjdu najmä na rekonštrukciu miestnych sietí

Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Spoločnosť SPP – distribúcia v minulom roku preinvestovala takmer 67 miliónov eur. V tomto roku by mal prevádzkovateľ slovenskej distribučnej plynovodnej siete vynaložiť na jej bezpečnosť a spoľahlivosť viac ako 75 miliónov eur. „Plánovaná štruktúra investičných výdavkov ostáva nezmenená a podobne ako v roku 2020 tvoria najvýznamnejšiu položkou investičných výdavkov investície do rekonštrukcie plynárenských zariadení, predovšetkým miestnych sietí,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga. Najvýznamnejšiu časť investičných nákladov tvoria rekonštrukcie plynárenských zariadení, ako sú miestne siete, vysokotlakové plynovody či regulačné stanice.

Optimalizácia interných procesov

Firma nateraz nechcela konkretizovať dosiahnuté hospodárske výsledky za minulý rok. Podľa Vangu však podnik pokračoval v optimalizácii interných procesov. „Napriek tomu, že úroveň prevádzkových nákladov je do veľkej miery stabilizovaná, spoločnosť aj naďalej optimalizovala svoje prevádzkové činnosti, hlavne zvyšovaním produktivity práce v oblasti údržby a obstarávania,“ dodal Vanga.

Plynári očakávajú v tomto roku v porovnaní s vlaňajškom porovnateľný objem distribuovaného plynu koncovým zákazníkom a zotrvanie na úrovni priemeru posledných rokov. „Napriek tomu však spoločnosť môže očakávať zníženie tržieb po tom, ako v decembri 2020 vstúpilo do platnosti nové cenové rozhodnutie platné do konca piateho regulačného obdobia, v ktorom sa zmenili sadzby v tarifných skupinách deväť až dvadsaťšesť,“ doplnil Vanga.

Zmena v sadzbách

Zmena v sadzbách v niektorých tarifných skupinách sa v istej negatívnej miere podľa neho odrazí na hospodárskom výsledku pred zdanením a čistom zisku. „V oblasti prevádzkových nákladov, predovšetkým spotreby materiálu, energií a nakupovaných služieb sa spoločnosť bude naďalej zameriavať na optimalizačné opatrenia. Prijaté opatrenia budú viesť k čiastočnej kompenzácii poklesu tržieb,“ spresnil Vanga.

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj chod spoločnosti SPP – distribúcia. „Tak, ako jednotliví firemní zákazníci reagovali zníženou produkciou, odzrkadlilo sa to na znížených odberoch a prepadmi v spotrebe zemného plynu u týchto zákazníkov. Vnímame však veľmi senzitívne súčasnú situáciu a rozhodli sme sa pristúpiť na požiadavku ÚRSO na zníženie taríf pre niektorých zákazníkov,“ uzavrel Vanga.

Hlavnou činnosťou spoločnosti SPP – distribúcia, a. s., je predaj distribučných kapacít, rozvojové aktivity, prevádzka a výkon údržby plynárenskej distribučnej siete, prostredníctvom ktorej distribuuje približne 98 % z celkového distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike do viac ako 1,5 milióna odberných miest. Jediným 100-percentným akcionárom spoločnosti SPP – distribúcia je firma SPP Infrastructure, a. s. V nej drží majoritný 51-percentný podiel drží štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Zvyšný podiel ovláda EP Infrastructure, ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Vanga
Firmy a inštitúcie SPP - distribúcia