Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie SEPS
Ilustračné foto SEPS
23. 10. 2018 10:56 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Firme SEPS neokresali používanie zisku

Poslanci za stranu SaS sa snažili v parlamente presadiť novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby.

Opoziční poslanci Národnej rady SR chceli okresať používanie zisku spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorú prostredníctvom ministerstva financií ovláda štát. Poslanci za stranu SaS Karol Galek a Jana Kiššová sa snažili v parlamente presadiť novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby. Ich novela zákona však nenašla v pléne v prvom čítaní podporu poslancov.

„Návrh zákona mal reagovať v prvom rade na fakt, že napriek každoročnej ziskovosti štátnej spoločnosti tarifa za systémové služby je jedna z najvyšších v rámci Európskej únie, pričom túto tarifu v koncovej cene elektriny uhrádzajú spotrebitelia a ostatní koncoví odberatelia elektriny. Inými slovami sa podieľajú na ziskovosti spomínanej štátnej spoločnosti,“ zdôvodnil svoje kroky Galek. Poslanci boli presvedčení, že po prípadnom schválení ich novely by sa odberateľom výrazne znížili ceny elektriny.

Kompetentní by si mali podľa poslancov uvedomiť, že spoločnosť SEPS má monopolné postavenie v rámci zabezpečovania prevádzkovej spoľahlivosti celej elektrizačnej sústavy na Slovensku. „Ústava SR ako aj Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd hovoria o rovnosti v základných právach. Tie sa však nezaručujú štátu, ale súkromným subjektom. Štátne akciové spoločnosti sú len formálne súkromnými subjektmi, štát v nich má totiž garantovanú 100-percentnú majetkovú účasť,“ dodal Galek.

Podľa poslancov z SaS aplikácia predpisu do praxe by nepriniesla žiadnu komplikáciu v činnostiach regulovaných subjektov ani koncových spotrebiteľov energií. Naopak, podľa Galeka mala znížiť tarifu za systémové služby, a tým pádom aj celkovú cenu elektriny, ktorú platia všetci odberatelia.

Odporúčané články

Tesla chce oživiť výrobu vo svoje firme SolarCity Košická oceliareň zostala bez elektriny

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Foto: Prezidentka Čaputová si uctila obete Berlínskeho múru, stretla sa aj s prezidentom Nemecka Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X