Ford investuje milióny dolárov do recyklovania elektrobatérií, drahé kovy môžu byť nedostatkové

Ford, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Americká automobilka Ford Motor Co. investuje 50 miliónov dolárov do spoločnosti Redwood Materials, ktorá sa venuje recyklácii batérií elektrických vozidiel. Ford tak chce zlepšiť svoj dodávateľský reťazec v oblasti batérií.

Ford vo vyhlásení uviedol, že v Nevade sídliaca firma Redwood, ktorú založil bývalý manažér automobilky Tesla Jeffrey Straubel, dokáže zo starých batérií elektromobilov naspäť získať 95 percent drahých kovov, ako sú nikel, kobalt, lítium a meď.

Všetky tieto kovy sa môžu stať nedostatkové, keďže svet prestáva používať autá so spaľovacím motorom a orientuje sa na elektrické autá. Automobilka Ford konštatovala, že domáca produkcia materiálov pre anódy a katódy dokáže znížiť náklady na batérie a zredukovať závislosť od importu.

Ford už skôr ohlásil plány na vybudovanie dvoch severoamerických závodov na výrobu batérií spolu s juhokórejským partnerom SK Innovation. Ford predpokladá, že do roku 2030 budú úplne elektrické vozidlá tvoriť 40 percent jeho globálneho predaja áut.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ford