Francúzi musia podľa energetických firiem znížiť okamžite spotrebu plynu či elektriny

Energie, plyn, elektrina teplo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž Wbn

Lídri troch francúzskych energetických spoločností v nedeľu vyzvali verejnosť vo Francúzsku, aby okamžite znížila spotrebu paliva, ropy, elektriny a plynu. Urobiť tak majú pre nedostatok ich dodávok a prudko stúpajúcich cien v dôsledku ruských obmedzení a vojny na Ukrajine i ďalších faktorov.

„Úsilie musí byť okamžité, kolektívne a masívne,“ uvádzajú šéfovia spoločností TotalEnergies, EDF a Engie v zriedkavom spoločnom vyhlásení, ktoré vyšlo v týždenníku Journal du Dimanche. Ako tiež prízvukovali, „každé gesto sa ráta“ a akcia v lete ľudí pripraví na zimu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusko prerušilo, a v niektorých prípadoch zastavilo, dodávky plynu do niekoľkých krajín Európskej únie ako odvetu za jej sankcie voči Moskve za inváziu na Ukrajinu. Európsky energetický systém je niekoľko mesiacov pod silným tlakom a francúzsky energetický systém nie je výnimka.

Úroveň výstrahy v súvislosti so zásobami plynu na celom kontinente je vysoká a boli zavedené aj prídelové opatrenia. Francúzsko, podobne ako ostatné európske krajiny, sa snaží zvýšiť zásoby plynu na zimu s cieľom naplniť svoje zásobníky do začiatku jesene, aby odvrátilo hospodársku a politickú krízu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EDFEngieEU Európska úniaTotalEnergies