Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gabčíkovo vodná elektráreň
Vodná elektráreň Gabčíkovo
4. 05. 2018 10:55 Aktuality Dargaj.jpg od vEnergetike.sk

Gabčíkovská elektráreň zatiaľ bez generálky. Stále sa hľadá víťaz tendra.

Pred vyše troma rokmi vtedajší premiér Robert Fico hovoril o akútnej potrebe generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

Generálna oprava Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) sa aj napriek jej akútnej potrebe, ktorú pred vyše troma rokmi deklaroval dnes už bývalý premiér Robert Fico, nemôže stále začať. Štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba sa totiž zatiaľ nepodarilo nájsť dodávateľa opravy. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stela Ištvánfyová, výber dodávateľa, ktorý zabezpečí generálku gabčíkovskej elektrárne, stále prebieha.

Bez konkrétností

Vodohospodárska výstavby otvárala obálky s ponukami záujemcov koncom januára. Ani po troch mesiacoch nechce podnik bližšie špecifikovať podrobnosti tendra. Portál vEnergetike.sk sa tak nedozvedel ani počet uchádzačov o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne. „Nakoľko v súčasnosti stále prebieha proces hodnotenia cenových ponúk odbornou komisiou, v záujme zachovania transparentnosti a plynulého priebehu procesu medzinárodného verejného obstarávania, sa vyjadríme k výsledku verejného obstarávania a k počtu uchádzačov do neho zapojeného až po ukončení verejného obstarávania,“ povedala Ištvánfyová.

Začiatok tendra

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý znova prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň, začal s hľadaním dodávateľa, ktorý by pre neho zabezpečil modernizáciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo, začiatkom septembra minulého roka. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur.

Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Prevzatie štátom

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba tri roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

K téme

Gabčíkovská elektráreň oslavuje 23 rokov Projekt malej vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku má problém

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X