Gabčíkovskú elektráreň opravia firmy, ktoré ponúkli najnižšiu cenu

Vodná elektráreň Gabčíkovo
Pohľad na Vodnú elektráreň Gabčíkovo. SITA

Do začatia generálnej opravy Vodnej elektrárni Gabčíkovo zostáva podľa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba už len niekoľko krokov.

Pri výbere dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo rozhodla najnižšia ponúknutá cena. Pre portál vEnergetike.sk to uviedla vedúca kancelárie generálneho riaditeľa podniku Vodohospodárska výstavba Stela Ištvánfyová. Štátny vodohospodársky podnik počíta, že so samotnou generálnou opravou by mal víťaz tendra začať už čoskoro. „Teší nás, že po časovo náročnom procese verejného obstarávania sme niekoľko krokov od začiatku spustenia generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo,“ dodala Ištvánfyová.

Ešte sa môžu odvolať

Po vyše roku a pol od vyhlásenia medzinárodného tendra vybrala Vodohospodárska výstavba víťaza, konzorcium firiem pod názvom Združenie Gabčíkovo. To je ochotné urobiť opravu vodnej elektrárne za takmer 81 miliónov eur. Členmi konzorcia sú slovenské spoločnosti CEDIS (vedúci člen združenia) a HANT BA, česká firma Strojírny Brno a talianska Todini Construzioni Generali. Neúspešnými uchádzačmi o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku bola česká spoločnosť Metrostav, ktorá si pýtala za opravu gabčíkovskej elektrárne viac ako 99 miliónov eur a česká firma ČKD Blansko Engineering. Tá bola ochotná zákazku zrealizovať za takmer 127 miliónov eur.

Štátny podnik však upozornil, že celý proces verejného obstarávania zatiaľ nie je definitívne ukončený. V hre sú totiž ešte odvolacie lehoty vyplývajúce zo zákona o verejnom obstarávaní. Neúspešní uchádzači totiž ešte môžu výsledky tendra napadnúť.

Bezpečná prevázdka aj bez opravy

Vodohospodárska výstavba, ktorá začala s hľadaním dodávateľa v septembri 2017, na začiatku tendra predpokladala hodnotu zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo na úrovni okolo 71 miliónov eur. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba štyri roky. „Počas celého obdobia prevádzkovania Vodného diela Gabčíkovo naším podnikom, sú vodné elektrárne prevádzkované bezpečne,“ konštatovala Ištvánfyová.

Najväčšia vodná elektráreň

Predošlá vláda Roberta Fica gabčíkovskú elektráreň začiatkom roka 2015 odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vodná elektráreň GabčíkovoVVB Vodohospodárska výstavba