Galek: Šéf ÚRSO vykonáva funkciu capa, ktorý sa stal záhradníkom

Ľubomír Jahnátek ÚRSO
Predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek SITA

Podľa opozičného poslanca súčasný predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek nemôže garantovať nezávislosť úradu. Programové vyhlásenie zrekonštruovanej vlády pritom hovorí o vytváraní podmienok pre nezávislosť regulačného úradu.

Článok aktualizovaný o reakciu predsedu ÚRSO Ľubomíra Jahnátka.

Najsilnejšie opozičná strana opätovne volá po nezávislom šéfovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Podľa poslanca Národnej rady SR za SaS a experta strany pre energetiku Karola Galeka, súčasný predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek nemôže garantovať nezávislosť úradu. „Všetci veľmi dobre vieme, bol to bývalý minister hospodárstva a potom minister pôdohospodárstva, poslanec, všetko za stranu Smer-SD. Práve na tomto poste dnes vykonáva naozaj iba tú funkciu capa, ktorý sa nejakým nedopatrením stal záhradníkom,“ povedal počas rozpravy k programovému vyhláseniu vlády Galek.

Prijal minister kritiku?

Opozičný poslanec sa nádeja, že nová vláda Petra Pellegriniho, ktorá v pondelok večer získala dôveru parlamentu, vymení predsedu regulačného úradu na základe svojho programového vyhlásenia. V ňom sa totiž konštatuje, že „vláda považuje dôsledné využívanie regulačného rámca na stabilitu cien energií za dôležitú súčasť energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky a jeden z dôležitých nástrojov podporujúcich udržateľný rozvoj hospodárstva, konkurencieschopnosť priemyslu a kvalitný život domácností. Z uvedených dôvodov bude vláda v súlade s právom Európskej únie a Slovenskej republiky vytvárať podmienky pre nezávislosť regulačného úradu pri plnení jeho úloh“.

„Je to jedna vec v programovom vyhlásení vlády v časti energetika, ktorá ma mimoriadne potešila. Áno, je to to isté, čo už sa nachádzalo v tom programovom vyhlásení z roku 2016, ale predsa len odvtedy sme tu mali v zákone o regulácii jednu pomerne výraznú zmenu. Ja dúfam, že pokiaľ sa bude aj do budúcnosti uplatňovať práve táto časť toho programu, takže dôjde reálne k vytvoreniu nezávislého regulačného úradu“, povedal Galek. Zároveň konštatoval, že minister hospodárstva prijal kritiku opozície a podľa Galeka sa bude snažiť v tejto oblasti urobiť nápravu.

Nechcel komentovať

Predseda regulačného úradu Ľubomír Jahnátek nechcel slová opozičného poslanca komentovať. „“Predseda ÚRSO zo zákona nekomentuje účelové politické ani lobistické vyjadrenia,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Chaos s cenami

Expert liberálnej strany pre energetiku pripomenul zrekonštruovanej vláde minuloročný chaos s cenami energií. „Práve túto kauzu vtedy spôsobili dlhodobé zásahy do nezávislosti regulácie. Následne došlo k scenáru, ktorý neskôr aj Robert Fico veľmi trefne popísal slovami ‚keď prestane fungovať bordel, treba vymeniť dievčatá, nie postele‘. Práve tie dievčatá sa vymenili aj na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, postele sa oprášili, ale nedošlo k žiadnemu riešeniu príčiny,“ konštatoval Galek s tým, že nová vláda v programovom vyhlásení vlády v časti o energetike nezmenila ani jedno jediné slovo, ani jednu jedinú čiarku.

(Ne)závislá komisia

Bývalého poslanca parlamentu a bývalého ministra hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka vláda schválila na post predsedu regulačného úradu v lete minulého roka. Jahnátka odporučila vláde výberová komisia na základe výsledkov výberového konania. Jahnátka do výberového konania nominovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), komisia ho vybrala spomedzi štyroch kandidátov. Osemčlenná výberová komisia bola zložená zo štyroch zástupcov ministerstva hospodárstva. Ďalšie štyri stoličky v komisii obsadili zástupcovia AZZZ, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví