Gazprom prestane posielať ruský plyn cez Poľsko, Kremeľ uvalil sankcie na firmu EuroPol Gaz

Plynovod
Foto: ilustračné, Getty images

Ruský štátny plynárenský gigant Gazprom uviedol, že prestane posielať ruský plyn plynovodom Jamal vedúcim cez Poľsko. Ako referuje spravodajský web CNN, učinil tak po tom, čo Kremeľ uvalil sankcie na viaceré zahraničné spoločnosti.

Gazprom vyhlásil, že na ruskom sankčnom zozname je aj spoločnosť EuroPol Gaz, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu Jamal-Európa.

„Bol zavedený zákaz transakcií a platieb v prospech osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie. Pre Gazprom to znamená zákaz používania plynovodu, ktorý vlastní EuroPol Gaz na prepravu ruského plynu cez Poľsko,“ uviedol predstaviteľ Gazpromu.

Tento krok predstavuje najnovšie napätie týkajúce sa plynu medzi Ruskom a Poľskom. Minulý mesiac Gazprom úplne zastavil dodávky poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG a bulharskému Bulgargazu po tom, čo odmietli splniť požiadavku Moskvy platiť v rubľoch.

Spomenutý plynovod vedie z Ruska cez Bielorusko do Poľska a Nemecka. Podľa analýzy think-tanku Bruegel však pokrýva len malú časť tokov ruského plynu do Európy a jeho využitie od začiatku vojny na Ukrajine prudko klesá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EuroPol GazGazprom