Greenpeace chce žalovať Európsku komisiu, aktivistov pobúrilo pridanie plynu a jadrovej energie medzi zelené investície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jadrová elektráreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 6. júla 19:29

Organizácia Greenpeace podnikne právne kroky voči Európskej komisii a jej návrhu na zaradenie fosílneho plynu a jadrovej energie do zoznamu udržateľných investícií Európskej únie.

Klimatické zmeny ostali opäť bokom

Predtým, ako sa bude môcť uskutočniť súdny proces, Greenpeace predloží Európskej komisii formálnu žiadosť o interné preskúmanie.

Po ukončení s negatívnym výsledkom podá Greenpeace súdnu žalobu na Európsky súdny dvor. Informovala o tom hovorkyňa organizácie Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová v tlačovej správe.

„Je ťažké nájsť slová, ktoré by dostatočne vyjadrili hlboké sklamanie z hlasovania veľkej skupiny našich europoslancov, ktorí sa zase raz postavili na stranu fosílneho priemyslu a podporili zaradenie fosílneho plynu a jadra medzi zelené investície. To všetko v čase, keď Slovensko čelí rozsiahlemu suchu a horúčavám a niektoré časti sú už nútené obmedzovať spotrebu vody. Na riešenie klimatickej krízy a problému vysokých cien energií potrebujeme investície do obnoviteľných zdrojov energie a do znižovania spotreby, nie investície do fosílneho plynu,” uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Rozporuplné posolstvo

Podľa stanoviska Klimatickej koalície je priradenie investícií do jadra a plynu k zelenej kategórii rozporuplným posolstvom pre Európu.

„Na jednej strane hovoríme o tom, ze chceme byť uhlíkovo neutrálny kontinent, na strane druhej sa dejú takéto veci,“ skonštatovala v reakcii organizácia.

Ak podľa nej chceme dosiahnuť uhlíkovú neutralitu a ochrániť občanov pred dôsledkami využívania fosílnych zdrojov, musíme prestať robiť kroky, ktoré nás uzamykajú v systéme, ktorý ich podporuje a naopak, začať pracovať na energetickej efektívnosti a podpore obnoviteľných zdrojov energie.

„Aktívna snaha slovenskej vlády podporiť tento návrh taxonómie na čele s premiérom Eduardom Hegerom je v priamom rozpore s jeho tvrdeniami o snahe chrániť klímu. Takéto kroky nechránia klímu ani bezpečnosť členských štátov a ich občanov,“ dodala koalícia.

Ekologická budúcnosť Európy

Poslanci Európskeho parlamentu v stredu schválili zahrnutie zemného plynu a jadrovej energie na zoznam udržateľných ekonomických aktivít Európskej únie. Návrh na zamietnutie návrhu o zaradenie týchto zdrojov energií do taxonómie EÚ odmietli v pomere hlasov 328 proti a 278 za.

Zaradenie plynu a jadra do jej plánov pre budovanie ekologickejšej budúcnosti navrhla Európska komisia. Systém eurokomisie ekologického označovania investícií definuje, čo sa kvalifikuje ako investícia do udržateľnej energie.

Za určitých podmienok môže byť súčasťou mixu aj energia z plynu a jadra, čo podľa komisie uľahčí súkromným investorom investovať peniaze do oboch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína JuríkováPatrícia Brandysová
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvorGreenpeaceGreenpeace SlovenskoKlimatická koalícia