Greenpeace nesúhlasí s výstavbou terminálu na skvapalnený zemný plyn, je v rozpore s pápežovým posolstvom

Greenpeace
Svoj nesúhlas so zámerom vybudovania terminálu na Dunaji vyjadrili aktivisti bannermi pred ministerstvom dopravy aj sídlom Verejných prístavov. Foto: www.facebook.com

Plánovaná výstavba terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) na Dunaji je v rozpore s klimatickým posolstvom pápeža Františka. Organizácia Greenpeace Slovensko to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej hovorkyňa Patrícia Brandysová.

Aktivisti v piatok preto pred sídlami Ministerstva dopravy a výstavby SR a Verejných prístavov symbolicky priniesli pápežove posolstvo. Svoj nesúhlas s vybudovaním terminálu v Bratislave vyjadrili bannermi s heslom Príroda nikdy neodpúšťa.

Príroda neodpúšťa nikdy

Pápež František dlhodobo apeluje na riešenie a ekologickej krízy, medzi inými aj v jeho encyklike Laudato Si’, v ktorej varuje pred klimatickou zmenou, predovšetkým kvôli dopadom, aké bude mať na zvyšovanie sociálnej nerovnosti a chudoby.

V encyklike tiež zdôrazňuje, že ľudstvo musí bezodkladne prehodnotiť svoj vzťah k prírode a postupne sa odkloniť od intenzívneho využívania fosílnych palív. Citát, ktorý organizácia Greenpeace použila pochádza, z minuloročného prejavu pápeža počas Dňa Zeme, keď povedal: „Boh odpúšťa vždy, človek iba niekedy, ale príroda neodpúšťa nikdy.”

Dopady pociťujeme už teraz

„Dopady klimatickej zmeny pociťujeme už teraz. Požiare v Grécku a Turecku, bleskové záplavy v Nemecku aj dlhotrvajúce suchá a prívalové dažde, ktoré sužujú našu zem, sú prejavy extrémneho počasia, ktoré sú kvôli klimatickej zmene častejšie a ničivejšie a priamo ohrozujú životy aj majetok konkrétnych ľudí. V súčasnej situácii nám príroda neodpustí ani ďalšie vypúšťanie emisií, ani ďalšie investície do fosílnych palív a fosílnej infraštruktúry,“ povedala Dorota Osvaldová, koordinátorka klimatickej kampane Greenpeace Slovensko.

Greenpeace už niekoľko mesiacov vyzýva vládu a autority prístavu v Bratislave k okamžitému odklonu od fosílnych palív a zastaveniu projektu plynového LNG terminálu. Organizácia upozorňuje, že akákoľvek podpora fosílnej infraštruktúry je v čase zhoršujúcej sa klimatickej krízy neodpustiteľná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Greenpeace SlovenskoMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR