Grónska vláda zastavila prieskumy na prítomnosť ropy, podľa nej budúcnosť patrí obnoviteľnej energii

Ropa
Vláda stopla prieskumy na prítomnosť ropy, budúcnosť podľa nej patrí obnoviteľnej energii. Foto: ilustračné, Gettyimages

Ľavicovo orientovaná vláda v Grónsku sa rozhodla pozastaviť akýkoľvek prieskum na prítomnosť ropy. Podľa jej vyhlásenia to predstavuje „prirodzený krok“, keďže vláda „berie vážne klimatickú krízu“.

V grónskych vodách sa zatiaľ nenašla žiadna ropa, ktorá by obyvateľov najväčšieho ostrova sveta mohla priblížiť k splneniu sna o nezávislosti. V súčasnosti tieto plány nie sú realizovateľné, keďže Grónsko je závislé od každoročnej dotácie od Dánska vo výške 3,4 miliardy dánskych korún (asi 457 miliónov eur).

Budúcnosť nespočíva v rope

Globálne otepľovanie znamená, že ustupujúci ľad môže odkryť potenciálne zdroje ropy a iných nerastných surovín, ktoré v prípade úspešného vyčerpania môžu dramaticky zmeniť budúcnosť poloautonómneho územia s asi 57-tisíc obyvateľmi patriaceho Dánsku.

„Budúcnosť nespočíva v rope. Budúcnosť patrí obnoviteľnej energii a v tomto ohľade musíme získať oveľa viac. Chceme prevziať spoluzodpovednosť za boj proti globálnej klimatickej kríze,“ uviedla vo vyhlásení grónska vláda. Rozhodnutie prijali ešte 24. júna, zverejnili ho však vo štvrtok.

Miliardy barelov ropy?

Vedecká agentúra vlády Spojených štátov pritom odhaduje, že pri Grónsku by sa mohlo nachádzať 17,5 miliardy neobjavených barelov ropy a 4,2 bilióna metrov kubických zemného plynu.

Keď v aprílových parlamentných voľbách zvíťazila tamojšia hlavná ľavicová strana Inuit Ataqatigiit, okamžite začala plniť predvolebné sľuby a zastavila plány na ťažbu uránu v južnom Grónsku. Rozhodnutie vlády zastaviť ťažbu ropy privítala aj environmentálna skupina Greenpeace, ktorá ho označila za „fantastické“.

Grónsko sa za ostatné roky viackrát dostalo na titulné stránky novín. Bývalý americký prezident Donald Trump dokonca v roku 2019 navrhol, že by toto územie mohli odkúpiť Spojené štáty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Greenpeace