Guterres vyzval na zavedenie špeciálnych daní pre ropné a plynárenské firmy. Je nemorálne, že profitujú na kríze

António Guterres
Generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: Archívne, SITA/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval na zavedenie špeciálnych daní pre ropné a plynárenské spoločnosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Firmy profitujú na kríze

Vyjadril sa tak v čase, keď ceny energií stúpajúce v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine tlačia ich zisky do rekordných výšok. Podľa Guterresa je „nemorálne“, že firmy profitujú na kríze.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruská invázia na Ukrajinu vo februári zhoršila globálny nedostatok ropy a plynu, narušila prístup k týmto komoditám z Ruska, ktoré bolo ich významným dodávateľom, a vytlačilo ich ceny vyššie. A zatiaľ čo domácnosti bojujú s vyššími účtami za energie, spoločnosti zbierajú zisky.

Štyri firmy zarobili miliardy dolárov

Britská firma BP, napríklad, hlásila najvyšší zisk za 14 rokov a zisky Shellu za apríl až jún dosiahli rekord. Štyri najväčšie energetické firmy – Exxon, Chevron, Shell a TotalEnergies – za posledný kvartál dokopy zarobili takmer 51 miliárd dolárov. To je v porovnaní s rovnakým štvrťrokom vlaňajška takmer dvojnásobok.

„Táto absurdná chamtivosť decimuje najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí, zatiaľ čo ničí náš jediný spoločný domov,“ skonštatoval Guterres a vyzval „všetky vlády, aby zdanili tieto nadmerné zisky a v týchto ťažkých časoch ich použili na podporu najzraniteľnejších ľudí“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie ChevronExxonfirma BPOrganizácia Spojených národov (OSN)ShellTotalEnergies