Hitachi zastavuje výstavbu jadrovej elektrárne na waleskom ostrove

Elektráreň Eggborough
Ilustračné foto wikimedia.org

Práca na výstavbe novej veľkej jadrovej elektrárne v Británii sa zastaví po tom, ako sa japonská spoločnosť Hitachi rozhodla, že z projektu odchádza. Firma Hitachi zastavila prácu na projekte elektrárne Horizon na waleskom ostrove Anglesey ale aj na projekte elektrárne Oldbury v Anglicku, keďže sa nedokázala dohodnúť na financovaní s britskou vládou.

Investičné prostredie sa zhoršuje

Spoločnosť Hitachi o finančnej podpore projektu Horizon rokovala s vládou Veľkej Británie niekoľko rokov a vlani výstavbu prerušila. O zastavení projektu firma vo vyhlásení uviedla, že rozhodnutie urobila vzhľadom na uplynutie 20 mesiacov od jeho prerušenia. „Investičné prostredie sa čoraz viac zhoršuje vzhľadom na vplyv pandémie COVID-19,“ dodala.

Ponechajú otvorené komunikačné kanály

„Projekt Horizon teraz urobí kroky na riadené zastavenie všetkých jeho terajších rozvojových aktivít, ale ponechá otvorené komunikačné kanály s vládou a ďalšími kľúčovými akcionármi, pokiaľ ide o budúce alternatívy na oboch stranách,“ uviedla jadrová elektráreň.

Už prerušenie výstavby elektrárne Horizon sa považovalo za neúspech britskej vlády. Kabinet premiéra Borisa Johnsona totiž chce ukázať, že je otvorený obchodným dohodám s firmami a krajinami mimo Európskej únie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hitachi