Infekčný na Orave bol aj zamestnanec SEPS, prenos elektriny to neohrozilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Ilustračné foto SEPS

Na Orave počas pilotného projektu testovania obyvateľov na koronavírus bol infekčne testovaný aj jeden zamestnanec Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). Bezpečnosť a spoľahlivosť prenosu elektrickej energie však nie je ohrozená. „Tento náš pozitívne testovaný kolega vykonával dlhodobo prácu z domu a za ten čas sa nestretol so žiadnym kolegom a nenavštívil žiadne pracovisko SEPS. V našej spoločnosti okamžite prebehol prieskum jeho kontaktov v inkriminovanom čase, všetci zostali pracovať z domu a následne boli otestovaní. Opäť všetci s negatívnym výsledkom,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Testujú PCR testami

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy testuje svojich zamestnancov aj samostatne. V prípade podozrenia na možnosť nákazy COVID-19 sú všetci dotknutí pracovníci testovaní. „Máme podpísanú rámcovú zmluvu s poskytovateľom testovania, ktorú v prípade potreby využívame. Doteraz bolo testovaných 169 zamestnancov SEPS, všetci PCR testmi,“ doplnil Deák.

Najvyššiu prioritu pre spoločnosť SEPS majú opatrenia zamerané na ochranu dispečerov. Ich práca je veľmi špecifická a sú na výkon tejto funkcie dlhodobo pripravovaní. Bolo by problematické ich nahradiť. Tomu zodpovedá aj ochrana pracovného prostredia Slovenského elektroenergetického dispečingu (SED).

Veľké opatrenia na dispečingu

„V budove SED v Žiline je prítomný len veľmi obmedzený počet pracovníkov vykonávajúcich také činnosti, ktoré nie je možné urobiť na diaľku. Aj títo pracovníci po vykonaní predmetných špecifických prác opúšťajú objekt a pracujú z domu. Vstup do objektu je cez dezinfekčnú bránu, samozrejmosťou je meranie teploty, striedanie dispečerských zmien je organizované takým spôsobom, že sa ich pracovníci vôbec nestretnú, priestory sú dezinfikované germicídnymi žiaričmi, na všetkých pracoviskách zabezpečujeme pravidelný komplexný dezinfekčný postrek suchou hmlovinou, používajú sa rúška a dodržiavajú sa veľmi prísne opatrenia,“ doplnil Deák.

SEPS má v prípade potreby aj záložné pracovisko dispečingu v Bratislave. „Pre chod prenosovej sústavy je rozhodujúce, aby boli dodržiavané prevádzkové pravidlá, a to bez ohľadu na sťaženú situáciu, či už je zavinená haváriami, počasím alebo pandémiou. Pre všetky predvídateľné okolnosti má SEPS pripravené scenáre, aby sa bolo možné vysporiadať s krízovými situáciami bez ohrozenia služieb poskytovaných elektrizačnou sústavou SR a bez prerušenia dodávky elektriny,“ uzavrel Deák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Norbert Deák
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava