Investori sa môžu pobiť o kapacitu pre nové zelené elektrárne, voľných je 30 megawattov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OZE veterná slnečná energia solárny panel turbína
Foto: Ilustračné, SITA/AP

Investori, ktorí majú záujem o výstavbu nových obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku sa dočkali. Po niekoľkoročnom platnom takzvanom “stop stave“, keď sa nemohli zdroje vyrábajúce zelenú elektrinu pripájať do elektrizačnej siete, prichádza Ministerstvo hospodárstva SR s historicky prvou aukciou na výrobu zelenej energie. „Celkovo by malo na základe aukcie pribudnúť až 30 megawattov zelenej energie a rozhodujúcim kritériom bude cena. Dlhodobo sme avizovali, že po dohode s prevádzkovateľom prenosovej sústavy sa uvoľní takzvaný “stop stav“ a pribudnú nové kapacity, čo umožní pripojenie ďalších zdrojov obnoviteľnej energie,“ informovalo ministerstvo hospodárstva.

Cenové ponuky do konca apríla

Záujemcovia o podporu, ktorú v súčasnosti platia spotrebitelia v cenách elektriny, môžu svoje cenové ponuky podávať do 30. apríla 2020. Maximálna ponúknutá cena elektriny, ktorú ministerstvo bude akceptovať, je stanovená vo výške 84,98 eur za megawatthodinu pre slnečnú a veternú energiu a 106,80 eur za megawatthodinu pre všetky ostatné druhy OZE. „Predložené cenové ponuky budú vyhodnocované len podľa výšky ponúknutej ceny,“ upozornilo ministerstvo.

K podpore sa dostanú zariadenia s celkovým inštalovaným výkonom od 500 kilowattov do 10 megawattov vrátane. Musí však ísť o zariadenie využívajúce obnoviteľné zdroje energie okrem slnečnej energie. V prípade zariadenia využívajúceho slnečnú energiu sa bude podpora vzťahovať na inštalovaný výkon od 100 kilowattov do 2 megawattov vrátane. Takéto zariadenie však musí byť situované na strešnej konštrukcii alebo obvodovom plášti jednej budovy spojenej so zemou pevným základom, alebo priamo na pozemku, ktorý nie je ku dňu vyhlásenia tohto výberového konania poľnohospodárskym druhom pozemku. „Jednou z podmienok je akceptovanie návrhu zmluvy o príplatku a po výzve zúčtovateľa podpory aj zloženie finančnej zábezpeky,“ dodal rezort hospodárstva.

Pätnásťročná podpora

Podpora bude poskytovaná výrobcovi elektriny formou príplatku a vyplácaná 15 rokov prostredníctvom zúčtovateľa podpory. Výrobca bude sám zodpovedný za uplatnenie elektriny na trhu a preberá zodpovednosť aj za odchýlku pri výrobe elektriny. „Výberové konanie je stanovené ako technologicky neutrálne a vzťahuje sa na nové zariadenie, ktoré bude na základe výsledkov aukcie prvýkrát uvedené do prevádzky v období od ukončenia tohto výberového konania do uplynutia lehoty pre uvedenie zariadenia do prevádzky,“ spresnilo ministerstvo. Lehota na uvedenie zariadenia do prevádzky je od 21 do 51 mesiacov, v závislosti od typu technológie.

Lacnejšia zelená elektrina

Historicky prvá aukcia je súčasťou veľkej reformy podpory obnoviteľných zdrojov energie, ktorá má podľa ministerstva priniesť najlacnejšie ceny za zelenú energiu pri uplatnení trhového princípu. „Výrobcovia elektriny z podporovaných zdrojov budú viac vystavení trhovému pôsobeniu, čo je aj v súlade s plánmi EÚ a Energetickej únie,“ vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga. Aukcia na nové zdroje sa v krajinách EÚ bežne používa ako spôsob ocenenia nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. „Predpokladom poskytovania podpory je úspech vo výberovom konaní a konečná cena bude výsledkom transparentnej súťaže. Slovensku nové kapacity pomôžu aj pri plnení záväzku SR voči EÚ zvýšiť celkový podiel OZE pri výrobe elektriny,“ uzavrel minister. Táto súťaž je podľa ministra historicky prvým a pilotným projektom a rezort hospodárstva chce v aukciách pokračovať aj v budúcnosti.

Podrobné informácie sú zverejnené na: AUKCIA NA NOVÉ OZE.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Žiga
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR