Jadro nám nezvýši cenu elektriny ani tento rok

Bohunice Jaslovské atómová elektráreň SE
Večerný pohľad na závod Atómové elektrárne Bohunice SITA

Spotrebitelia budú platiť v cenách elektriny na takzvaný zadný palivový cyklus 3,21 eura za megawatthodinu.

Likvidácia jadra už druhý rok po sebe nezdraží Slovákom elektrinu. Odberatelia totiž vo svojich faktúrach za elektrinu platia aj za likvidáciu jadra, na takzvaný zadný palivový cyklus. Výška poplatku na vyraďovanie jadrových zariadení či jadrového odpadu sa každoročne mení od júla v závislosti od minuloročnej inflácie. “Na základe hodnoty koeficientu jadrovej inflácie vydaného Štatistickým úradom SR za minulý rok vo výške 0,1 % sa efektívna sadzba odvodu z dodanej elektriny od 1. júla tohto roka nemení a zostáva na hodnote 3,21 eura za megawatthodinu,” informoval predseda Rady správcov Národného jadrového fondu (NJF) Ladislav Éhn.

Na likvidáciu jadra dávajú slovenskí odberatelia desiatky miliónov eur. V minulom roku Slováci zaplatili vo svojich účtoch za elektrinu na zadný palivový cyklus viac ako 65 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o vyše dva milióny eur. Okrem spotrebiteľov na likvidáciu jadra prispievajú aj prevádzkovatelia jadrových zariadení. Tí odviedli v minulom roku do Národného jadrového fondu vyše 60 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o necelé dva milióny eur.

Prostriedky na likvidáciu jadra spravuje Ministerstvo hospodárstva SR. Rezort ich následne mesačne prevádza na účet NJF. Národný jadrový fond vznikol v roku 2006. Účelom fondu je sústreďovať finančné prostriedky vyzbierané od prevádzkovateľov jadrových zariadení, ako aj od samotných spotrebiteľov elektrickej energie. Národný jadrový fond tieto prostriedky poskytuje na riešenie tzv. historického dlhu, ktorý vznikol pri tvorbe zdrojov určených na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky z dôvodu neakumulovania finančných zdrojov na záverečnú časť jadrovej energetiky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NJF Národný jadrový fond