Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
JAVYS
JAVYS
4. 04. 2019 8:27 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vlani so ziskom

Štátny podnik JAVYS dosiahol zisk 3,9 milióna eur a splnila tak plán na takmer 129 %.

Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) sa v minulom roku darilo. Štátny podnik ukončil svoje vlaňajšie hospodárenie v zisku vo výške 3,9 milióna eur. „Splnili sme tak plán na takmer 129 %. Úspešne sme tak pokračovali v stabilizovanom hospodárení spoločnosti,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Podnik v minulom roku zaznamenal celkové prevádzkové tržby a výnosy vo výške 129,36 milióna eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o takmer 29 miliónov eur. „Medziročne stúpol podiel tržieb a výnosov hradených z finančných prostriedkov z Národného jadrového fondu a Medzinárodného fondu na podporu vyradenia z prevádzky JE Bohunice (bez ziskovej prirážky) zo 74,28 milióna na 104,8 milióna eur,“ dodala Žiaková.

Firma JAVYS vlani preinvestovala 26,4 milióna eur, pričom rok predtým to bolo 23,6 milióna eur. Za minulý rok zaplatila spoločnosť daň z príjmov vo výške 2,9 milióna eur a predkladá akcionárovi návrh na odvod dividend do štátneho rozpočtu vo výške 2,8 milióna eur. Štátny rozpočet by tak mal byť vďaka dividendám od štátneho podniku bohatší oproti pôvodným plánom o zhruba 800 tisíc eur.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR. JAVYS je akciovou spoločnosťou so 100-percentnou účasťou štátu, jediným akcionárom je Ministerstvo hospodárstva SR.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) Slovenský InoBat spolu s ČEZom preskúmajú skladovanie energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X