Jadrové zariadenia i vysoko citlivé objekty obrany budú lepšie chránené, vláda odsúhlasila úpravu zákona

Jadrová elektráreň
Spoločnosť JAVYS celoročne monitoruje vplyv jadrových zariadení, ktoré prevádzkuje v lokalitách Jaslovské Bohunice a Mochovce na pracovné a životné prostredie. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kabinet odsúhlasil úpravu zákona o obrane SR, ktorej cieľom je ochrániť vysoko citlivé objekty obrany a jadrové zariadenia pred nežiadúcim únikom vysoko citlivých informácií o technických detailoch ich stavebno-technického vyhotovenia.

Zo zneprístupnenia sa majú vylúčiť tie časti projektovej dokumentácie, ktoré sú nositeľom informácie o vplyve danej stavby na životné prostredie.

Ostatné časti projektovej dokumentácie vrátane výkresovej časti, ktorá obsahuje nákresy a popisy podlaží, hrúbky a materiály stien, vchody, východy, prechody, pozdĺžne, priečne rezy, usporiadanie miestností, presvetlenie, technické vybavenie a podobne, sa zverejňovať podľa návrhu nebudú.

Ide o iniciatívu poslancov Národnej rady SR Anny Zemanovej (SaS), Juraja Krúpu (OĽaNO), Petra Pčolinského (Sme rodina) a Jána Benčíka (Za ľudí) a na rokovanie vlády ju predložilo ministerstvo obrany. Rezort mal k návrh zákona pripomienky, avšak po ich zohľadnení vyslovil s novelou súhlas. Úprava zákona o obrane SR už prešla v parlamente prvým čítaním.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZemanováJán BenčíkJuraj KrúpaPeter Pčolinský
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRVláda SR