Jadrový blok v Mochovciach prejde generálkou, elektrárne zvyšujú jeho výkon

Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.

Druhý blok Atómovej elektrárne Mochovce je odstavený, prejde generálkou. Generálna odstávka odštartovala cez víkend a Slovenské elektrárne počas nej pokračujú v zvyšovaní účinnosti bloku o 7 %. Výsledkom modernizácie bude nárast výkonu oboch prevádzkovaných mochovských jadrových blokov zo 471 megawattov na 500 megawattov. „Po skončení odstávky nabehne druhý mochovský blok na polovičný výkon len s jedným turbogenerátorom, a to až do ukončenia výmeny druhej turbíny v novembri,“ informoval slovenský dominantný výrobca elektriny.

Práce na investičných projektoch

Medzi nosné činnosti odstávky, ktorá by mala trvať necelé štyri týždne, sú zaradené práce na systéme technickej vody, na havarijných systémoch chladenia aktívnej zóny reaktora, na elektro rozvodni, ako aj nedeštruktívne kontroly tlakovej nádoby reaktora. Elektráreň tiež čaká oprava jedného zo šiestich hlavných cirkulačných čerpadiel.

„Súčasne budú prebiehať práce na investičných projektoch. Z nich najvýznamnejšie sú zvyšovanie účinnosti bloku o sedem percent, inštalácia elektrokotla a dlhodobý projekt seizmického zodolnenia, v rámci ktorého sa budú realizovať niektoré opatrenia na zvýšenie seizmickej odolnosti rozvádzačov a transformátorov, ale aj projekty v oblasti riadenia ťažkých havárií,“ konštatovali elektrárne.

Na juhu Slovenska medzi Nitrou a Levicami sa nachádzajú štyri bloky Atómových elektrární Mochovce s tlakovodnými reaktormi typu VVER 440/V-213, každý s výkonom 470 megawattov. Prvý blok elektrárne dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998, druhý blok od konca roka 1999. Hrubý výkon každého z blokov bol v roku 2008 zvýšený zo 440 na 470 megawattov. Dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce ročne dodajú do siete okolo 7 mil. megawatthodín elektrickej energie, čo pokrýva viac ako štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku. Výstavba tretieho a štvrtého bloku finišuje a mali by byť uvedené do prevádzky koncom roku 2020, resp. 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárne