JAVYS sa stáva podľa Budaja ohľaduplnejšou organizáciou, hľadá ekologické formy využívania energie

Ján Budaj
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) verí, že sa z Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) stáva organizácia, ktorá hľadá ekologické formy využívania energie. Budaj to povedal po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom bol schválený úplný zákaz dovozu rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva zo zahraničia.

Na rokovaní vlády zároveň schválili rozšírenie činnosti JAVYS-u o výrobu vodíka. Budaj reagoval, že Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) takýto krok víta.

„To je naozaj dobrá správa. JAVYS nie je na to, aby nám urobil zo Slovenska spaľovňu cudzieho jadrového odpadu, a ak si hľadá nové spôsoby využitia energie napríklad aj na experimenty s vodíkom, my to iba vítame,“ povedal Budaj.

Predkladatelia návrhu zákona o zákaze dovozu rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva zo zahraničia navrhujú, aby zákon nadobudol platnosť od 1. januára 2022, návrh však ešte musí prejsť schvaľovacím procesom v Národnej rade SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS)MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SRVláda SR