JAVYS zatiaľ bez radiačnej nehody

JAVYS
Ilustračné foto

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) nezaznamenala v prvom polroku tohto roka žiadnu radiačnú nehodu vo svojich jadrových zariadeniach v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. „Neevidovali sme žiadne udalosti s vplyvom na pracovné a životné prostredie. Všetky naše jadrové zariadenia boli prevádzkované v súlade s rozhodnutiami štátnych a dozorných orgánov,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Udržiavajú nízku úroveň individuálnych dávok žiarenia

Z ročnej kolektívnej ekvivalentnej dávky 2 500 mSv (jednotka dávkového ekvivalentu ionizujúceho žiarenia) v prvom polroku JAVYS vyčerpal len 439 mSv, čo predstavuje čerpanie na úrovni 17,5 %. „Udržiavanie nízkej úrovne individuálnych dávok, ako aj mimoriadne nízkej kolektívnej dávky, je náročné aj z pohľadu, že sú v rámci druhej etapy vyraďovania jadrovej elektrárne V1 a tretej a štvrtej etapy vyraďovania jadrovej elektrárne A1,“ dodala Žiaková.

Mimoriadne nízke boli podľa nej v prvom polroku tohto roku aj výpuste do atmosféry a hydrosféry. „Boli na úrovni stotín až desatín percent zo smerných čísel určených štátnym a dozorným orgánom, Úradom verejného zdravotníctva SR,“ konštatovala Žiaková.

Zadný palivový cyklus

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť